Hlavní obsah

Hlinková požaduje čtvrtmiliónové odškodné

7. 10. 2004, 12:54 – KARLOVY VARY
Právo, Rudolf Voleman

Vdova po kouči hokejové reprezentace Ivanu Hlinkovi Liběna požaduje od pojišťovny Karlovarských prádelen odškodné 240 tisíc korun. Řidič avie právě tohoto podniku František Veleta se v srpnu u Karlových Varů srazil s Hlinkou řízenou Škodou Superb. Vdova požaduje i uhrazení nákladů na pohřeb, oznámil její advokát Jiří Polanský.

Foto: Jiří Smutný

Lidový dům v Blučině

Článek

Přímo na místě tragické nehody na výpadovce z Karlových Varů do Prahy provádějí policisté od čtvrtečního rána vyšetřovací pokusy. Snaží se zjistit, za jakých podmínek a jak přesně se nehoda stala. Silnice je s přestávkami uzavřená pro ostatní dopravu.

Po prvním vyšetřovacím pokusu přijel na místo i advokát vdovy Liběny Hlinkové Jiří Polanský. "Za nehodu je odpovědný řidič avie," tvrdí.

"Postavili jsme superb v různých polohách na silnici od Karlových Varů a avii nad místo nehody. Jak se k sobě vozidla přibližují, zjišťujeme výhledové poměry před nehodou," popsal vyšetřovací pokusy šéf karlovarské kriminálky Petr Marek.

Podle něj přizvaný soudní znalec z oboru dopravních nehod Bohumil Málek na základě měření a videozáznamu vypracuje protokol. Z toho by mělo vyplynout v jaké vzdálenosti se mohli řidiči vidět či jakou jeli rychlostí a podobně. "Jedná se o standardní postup," uvedl Marek.

Řidič trvá na svém: něco mi tam vběhlo

V avii, zapůjčené od Karlovarských prádelen, seděl při pokusech i obviněný František Veleta, který se s Hlinkou srazil, a jeho advokát Jaroslav Krůšek. "Podle trestního zákona na to mají nárok," vysvětlil Marek s tím, že k měření se budou moci oba vyjadřovat až po vypracování protokolu soudním znalcem.

Veleta se nechtěl na místě nehody vyjadřovat a pouze zopakoval, že z hlavní silnice k zahrádkám neodbočoval. "Něco mi tam vběhlo, šlápl jsem na brzdy a dostal smyk," zopakoval svou výpověď.

Jeho obhájce mu věří. "Vyšetřování je v takovém stádiu, že nelze učinit žádný skutkový závěr natož pak právní," poznamenal advokát, podle kterého z pokusu vyplyne, který z řidičů mohl před nehodou něco udělat nebo jestli udělal něco, co nesměl. "Pokus je velmi důležitý, protože z něho vyplyne, jak k nehodě došlo a zřejmě i v jaké rychlosti," poznamenal advokát Krůšek.

Reklama

Související články

Vyšetřování Hlinkovy nehody uzavře silnici

6. 10. 2004, 11:45

Celkem na tři hodiny může být ve čtvrtek uzavřena výpadovka z Karlových Varů na Prahu od konce města až na odbočku na Hůrky. Právo o tom informovala mluvčí...

Výběr článků