Hlavní obsah

Evropská rarita. Na Trutnovsku řádí zdivočelé stádo hovězího dobytka

10. 8. 2022, 14:30 – Trutnov

Část zdivočelého skotu, jenž se posledních pět let bezprizorně potuluje v okolí Hajnice na Trutnovsku, měly skolit kulky. Lovcům během uplynulých týdnů padlo údajně za oběť několik kusů hovězího dobytka. Zbytek odhadem skoro třicetihlavého stáda se rozptýlil po rozlehlé lesnaté krajině.

Foto: Zdeněk Beránek

Honákům z Bydžova se podařilo část stáda vyfotit.

Článek

„Šlo o několik desítek ran. Zastřeleni měli být hlavně nebezpeční býčci,“ řekl tento týden Právu jeden ze svědků pokusu zlikvidovat zdivočelý dobytek, který uprchl z ekofarmy v Horním Žďáru u Trutnova.

Jižní a jihovýchodní cíp Podkrkonoší nechvalně proslul možná středoevropskou raritou. Početným stádem divokých krav a telat, jemuž dominují tunoví býci. „Jeden na mě z lesa vyběhl. Málem jsem se po.... strachy,“ líčil zážitek z lesa obývaného doposud pouze obvyklou lesní zvěří jeden z domorodců.

Kovbojové z Trutnovska byli na zdivočelé krávy krátcí

Pokusy dostat dobytek z členitého teritoria o rozloze desítek čtverečních kilometrů selhaly. Skot se chová jako divá zvěř. Zmizí, jakmile zvětří nebezpečí. Pronásledovatelům se doposud podařilo k dobytčatům přiblížit na čtyřicet metrů. „Jakmile nás zblikli, zmizeli v lese,“ vzpomněli honáci, jež se pokoušeli stádo zpacifikovat.

Majitel farmy zemřel

Dobytek chovaný původně na maso působí milionové škody myslivcům a zemědělcům. „Ty by měly jít na vrub dědicům majitele farmy, který v loni zemřel,“ domnívají se sousedé statku.

Zvířata, jež se přesouvají v noci, představují riziko pro frekventovanou silnici z Jaroměře do Trutnova. Střet s dobytčetem už odnesly plechy několika vozidel.

Po dálnici D1 v Ostravě se prohánělo stádo kozlů

Situaci komplikuje nevyřízené dědictví považované dědici za proklaté. Státní instituce prý nemají žádné kompetence účinně zasáhnout. Správci honiteb oficiálně nezasáhnou, jelikož by museli platit náklady na kafilerii okolo deseti tisíc korun za každý zastřelený kus.

Podle místních se prý střílí neoficiálně na maso k všeobecné spokojenosti všech zúčastněných. „Říkáme tomu jít do lesa pro hovězí,“ zažertoval muž ze Ždáru.

„Myslivci se ptali, jestli mohou dobytek postřílet. Zákon to umožnuje,“ přiblížil Jan Trávníček z odboru životního prostředí trutnovské radnice. „Za čtvrtstoletí takový případ nepamatuji. Myslivcům odstřel nařídit nemůžeme. Zákon na něco takového nepamatuje,“ doplnila Trávníčkova slova šéfová Vendula Kasperová.

Divoký západ zatrhly Lesy ČR

Stádo chtěli letos na jaře pochytat novodobí kovbojové z Nového Bydžova. Snahu zpacifikovat dobytek stylem Divokého západu zhatily Lesy ČR.

„Lesníci nás s odkazem na lesní zákon do honitby nepustili. Zrovna jsme se chystali k finálnímu zásahu, v jehož úspěch jsme po předchozích marných pokusech věřili. Stopař strávil několik dní nepřetržitě v terénu a určil možné teritorium jednoho třináctihlavého a překvapivě dalšího sedmnáctihlavého stáda,“ popsal šéf novobydžovských kovbojů Zdeněk Beránek.

„Honitba není prérie, aby se tam někdo proháněl na koni a chytal krávy do lasa. Povolení k odstřelu zdivočelého dobytka máme. Doposud jsme ho neuplatnili. Odstřel mohl proběhnout v sousedních revírech,“ reagoval jeden z lesníků, jenž si nepřál být jmenován. „Zdivočelé stádo přebíhá z honitby do honitby, z nichž jednu spravují Lesy ČR. Státní správě jsme nabídli pomoc při odchytu stáda,“ konstatovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Maso z ulovených dobytčat nelze oficiálně zužitkovat jinak než v kafilerii. „Šlo by o zdravotní riziko,“ varoval ředitel královéhradecké veterinární správy Aleš Hanscht.

Beránek se přesto domnívá, že zdivočelá dobytčata se stávají cílem registrovaných lovců i pytláků. Maso z uloveného skotu prý střelci zužitkují nebo prodají. „Podezření zesílilo, když jsme narazili na chladicí vůz, jehož řidič o půl páté ráno tvrdil, že uprostřed lesa odpočívá,“ tvrdí Beránek.

Reklama

Související témata:

Výběr článků