Hlavní obsah

Dopravce a zbrojařům velí nyní dva šéfové

16. 6. 2011, 12:44
Právo, Jakub Troníček

Shánět se po šéfovi policejních dopraváků nebo zbrojařů může být nyní oříšek. Na obou klíčových důstojnických postech totiž podle zjištění Práva aktuálně „sedí“ hned dva ředitelé. Policejní prezident Petr Lessy bude muset urychleně tuto situaci vyřešit.

Foto: Právo

Antonín Kreml (vlevo) a Zdeněk Bambas

Článek

Zmatek v nejvyšších patrech policie způsobil nový ministr vnitra Jan Kubice, když se zastal před čtyřmi lety odvolaného šéfa dopravní policie Zdeňka Bambase stejně jako o rok později sesazeného ředitele služby pro dohled nad zbraněmi Antonína Kremla. Oba důstojníky vrátil do jejich původních funkcí.

Dopravní policii už přes dva roky velí Leoš Tržil, ale od května zároveň s ním formálně i Bambas. A u policejních zbrojařů je to podobné, od letošního února jim sice šéfuje Hana Tröberová, ale v posledních týdnech i Kreml. Kubice totiž rozhodnutí bývalého vedení policie o odvolání obou důstojníků zrušil jako nezákonné.

Právu to potvrdil mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák. „Obě rozhodnutí byla vydána v rozporu s právními předpisy a bylo na místě je zrušit,“ uvedl.

Jak vedení policie vzniklá dvojvládí na obou důležitých službách vyřeší, není zatím jasné. „Vyřešení této situace bude předmětem dalších jednání,“ konstatovala bez dalších podrobností mluvčí policejního prezidia Dagmar Bednarčíková.

Čtyři důtky za den

Bambase, který se do povědomí veřejnosti dostal hlavně v souvislosti s masivními policejními kontrolami při akcích Kryštof, odvolal v roce 2007 z funkce tehdejší náměstek Ivan Bílek. Bambas tehdy dostal během jediného dne čtyři kázeňské důtky, vesměs za banální prohřešky.

Podle tehdejších nadřízených například během své dovolené neodpověděl na novinářský dotaz, včas neinformoval tiskové oddělení o chystané dopravní akci nebo nesprávně uvedl počet policistů, kteří k dopravce v té době přecházeli z cizinecké policie.

Kreml musel své místo opustit na pokyn stejného náměstka v roce 2008 poté, co byl obviněn ze zneužití svých pravomocí při vydání špatného odborného stanoviska týkajícího se nákupu munice. Oficiálně vedení policie jeho odvolání odůvodnilo špatnými pracovními výsledky.

Kremlovo stíhání bylo později zastaveno a důstojník za něj vysoudil odškodné ve výši 120 tisíc korun.

Na kroky svých nejvyšších nadřízených si posléze oba odvolaní policisté stěžovali u ministra vnitra a oba nedávno uspěli.

„Rozhodnutí o převedení na jiné služební místo bylo vydáno na základě služebního hodnocení, které bylo zpracováno v rozporu s úpravou v zákoně. Odvolací rozhodnutí se nevypořádalo s vadami rozhodnutí v prvním stupni ani s námitkami policisty,“ vysvětlil postoj Kubiceho k odvolání Kremla Novák.

Podnětu Bambase z podobných důvodů vyhověl už v lednu Kubiceho předchůdce Radek John (VV), tehdejší zastupující policejní prezident Jiří Novák se ale rozhodnutím neřídil, jak měl, a proto ho Kubice v květnu potvrdil.

Kreml je nyní vyslán na stáž na ředitelství pořádkové policie, Bambas působí jako zástupce vedoucího odboru ochrany zastupitelských úřadů.

Rozhodnutí ministra vnitra o nezákonnosti jejich odvolání z původních funkcí nicméně podle Nováka znamená, že odvoláni de facto nikdy nebyli a ze svých postů tak formálně nikdy ani neodešli.

Policejní prezidium tak musí řešit, co udělá se současnými řediteli, kteří mezitím byli do uvolněných funkcí jmenováni, navíc bude muset zřejmě oběma policistům zpětně vyrovnat rozdíl v platu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků