Hlavní obsah

ČT: Nejvyšší státní zástupce podal dovolání v kauze H-system

14. 1. 2017, 20:09 – Praha

Nejvyšší státní zástupce podal dovolání proti rozhodnutí pražských soudů v kauze H-system. Osvobodily podnikatele Luďka Fabingera, který podle obžaloby pomohl zakladateli H-Systemu Petru Smetkovi vyvést zablokovaný majetek. Informovala o tom v sobotu Česká televize (ČT). Kvůli krachu H-Systemu přišlo nejméně 1095 lidí o více než 980 miliónů korun.

Foto: Petr Horník, Právo

Šéf vytunelovaného H-Systému Petr Smetka u soudu na archivním snímku

Článek

Rozhodnutí soudů se týkalo rekreačního areálu v Rabyni u Slapské přehrady, který patřil Smetkovi a v dražbě ho získal Fabinger. Areál obstavený policií měl připadnout poškozeným klientům vytunelované firmy. Hodnota areálu měla přesahovat 64 miliónů korun.

Podle žalobců byl areál vyveden na základě fiktivní pohledávky. Soudy ale rozhodly, že o trestný čin nešlo. „Soudy podle našeho názoru nedostatečně zohlednily veškeré dokazování,“ řekl ČT státní zástupce Nejvyššího státního zastupitelství Radek Doležel.

Snaha zabránit zmizení majetku

Dovolání k Nejvyššímu soudu má zabránit tomu, aby majetek definitivně zmizel z dosahu klientů H-Systému. Žalobci chtějí prokázat, že převod inicioval Smetka, který se tím chtěl vyhnout odškodnění klientů. „Je tedy i možné dovodit to, že hlavním pachatelem byla právě tato jiná osoba, o jejíž majetek šlo,” dodal Doležel. Nejvyšší soud nyní musí rozhodnout, jestli bude kauza projednána znovu.

Smetka byl na konci loňského října po 12 letech propuštěn z vězení. Odpykal si celý trest. Byl odsouzen také k zaplacení pohledávek poškozených klientů H-Systemu. Byl odsouzen za podvod, poškozování věřitele a porušování povinností při správě cizího majetku. Vinu uznává jen v tom, že se dopustil porušování povinností při správě cizího majetku, nikoli podvodu.

Smetka založil H-System v roce 1993, firma poté uzavřela se stovkami zájemců smlouvy o výstavbě a převodu bytů a domků v okolí Prahy. Na podzim 1997 ale zkrachovala, když stihla dokončit jen 34 domů.
Do vězení Smetka nastoupil v září 2006, předtím strávil nějaký čas ve vazbě.
U soudu dříve zaznělo, že insolvenční správce zatím zajistil kolem 31 miliónů korun ze Smetkova majetku a 1,5 miliónu na účtu.

Reklama

Související témata:

Související články

Smetka z H-Systemu jde po 12 letech domů

20. 10. 2016, 6:00

Už jen dva týdny dělí odsouzeného Petra Smetku (57) od definitivního odchodu z vězení na svobodu. Podle informací Práva si na přelomu října a listopadu odpyká...

Výběr článků