Hlavní obsah

Chci sociální dávky, jinak budeš mít kudlu v břiše, hrozil muž úředníkovi v Brně

6. 3. 2014, 7:35 – Brno
Právo, Petr Kozelka

Vydupat si za každou cenu sociální dávky na úřednících brněnského úřadu práce se rozhodl Petr Tišnovský. Na úřad přišel s žádostí o vyplacení příspěvku na bydlení, když se ale jednání nevyvíjelo podle jeho představ, začal úředníkům vyhrožovat a častovat je hanlivými výrazy. Jeho jednání nakonec učinili přítrž až přivolaní strážníci.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační snímek

Článek

Tišnovského za to brněnský městský soud poslal na 10 měsíců za mříže a trest mu v těchto dnech potvrdil i Nejvyšší soud (NS), kam se muž obrátil se svým dovoláním.

Údajně trpí duševní nemocí

Pro své řádění si Tišnovský vybral úřad práce v ulici Koliště, kam 10. září 2012 vpochodoval těsně před obědem. Při jednání s příslušným úředníkem ale začal být velmi agresivní.

„Vyhrožoval sociálnímu pracovníkovi fyzickým napadením a zabitím tak, že se ho zeptal, zda chce mít nůž zapíchnutý v břiše, a tím, že si na něj počká po pracovní době. Dále zde v přítomnosti další úřednice vykřikoval ‚jste všichni kurvy‘ a další vulgární výrazy,“ stojí ve verdiktu.

Nakonec za sebou práskl dveřmi, ovšem o několik hodin později se situace znovu opakovala.

„Znovu požadoval vyplacení dávek na bydlení, přičemž úřednici vyhrožoval, jestli už někdy letěla z okna a jestli měla kudlu v břiše a že si na ni po práci počká,“ dodal soud.

Muž ve svém dovolání tvrdil, že trpí duševní poruchou, což prý justice nijak nezohlednila, navíc prý neměl žádného advokáta a nebyl sám schopen se vzhledem ke své údajné nemoci obhájit, navíc prý soudy rozhodly v jeho nepřítomnosti.

K soudu nechodil

S takovou argumentací se ale soudci NS v čele s Danuší Novotnou neztotožnili. Upozornili, že přestože byl Tišnovský informován, kdy bude soud zasedat, opakovaně nepřišel.

S námitkou o duševní poruše se vypořádal odvolací krajský soud, který použil znalecké posudky, jež na muže vypracovali psychologové a psychiatři v jiných kauzách.

„Obviněný je osobou plně příčetnou, netrpí žádnou duševní poruchou, která by ovlivňovala jeho schopnosti rozpoznávat nebezpečnost svého jednání a toto jednání ovládat, takže není pochyb o jeho plné trestní odpovědnosti za spáchanou trestnou činnost. Jednal v pohnutce donutit pracovníky úřadu k vyplacení sociální dávky, na kterou neměl vzhledem k dluhu na nájemném nárok,“ konstatoval NS.

Reklama

Výběr článků