Hlavní obsah

Češi se začínají víc ozbrojovat, největší zájem je o pistole

6. 5. 2016, 10:22
Novinky, bad, mak, bja

Počet žadatelů o zbrojní průkaz v poslední době výrazně stoupá. Nových majitelů oprávnění bylo loni téměř o dva tisíce víc než o rok dříve. Zvyšuje se také počet nově registrovaných zbraní. Vyplývá to ze statistik Policejního prezidia. Podle odborníků za to částečně může i strach ze současné situace v Evropě.

Střelnice - zájem o zbrojní průkazy roste Video: Novinky

 
Článek

„V souvislosti se situací, která panuje v Evropě, spousta lidí žádá o zbrojní průkaz v nesrovnatelně větším objemu, nárůst jsme zaznamenali až o 200 procent. Na naší střelnici je v průměru 40 až 50 žadatelů měsíčně. Úspěšnost složení zkoušky je pak 70 až 80 procent,“ uvádí Jan Fröhlich, majitel střelnice v pražských Čestlicích.

To potvrzuje i prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu České republiky Jiří Hynek. „V horizontu posledního roku evidujeme větší zájem, že si občané chtějí pořídit zbraně pro soukromé použití,“ uvedl Hynek. „Částečně to způsobuje obava ze zhoršování bezpečnostní situace v Evropě,“ dodal.

Nárůst nákupu zbraní za poslední dobu pak registrují i prodejci zbraní a střeliva, podle kterých je to logické vyústění zvýšeného počtu nových majitelů zbrojních průkazů.

Foto: Armáda ČR

Pistole ČZ 75 SP-01 PHANTOM 9mm Luger

Ochrana zdraví a majetku

Zbrojní průkazy se dělí na šest skupin podle účelu držení zbraně, které jsou označeny od A do F. Nejrozšířenější kategorií je E, tedy pro ochranu zdraví a majetku. Majitel takového průkazu může u sebe nosit až dvě zbraně. Cena za pořízení zbrojního průkazu se pohybuje kolem tří tisíc korun.

Počet nových držitelů průkazů se průměrně drží kolem sedmi až osmi tisíc. Loni jej ale získalo téměř o dva tisíce lidí více než v předchozím roce.

Foto: David Ryneš, Novinky

Počet nových držitelů zbrojních průkazů

Celkový počet lidí, kteří vlastní zbrojní průkaz, za posledních pět let klesl téměř o dvacet tisíc. Mírný nárůst ale loni oproti roku 2014 zaznamenaly průkazy skupiny E, které majitele opravňují k užívání zbraně k ochraně zdraví, života nebo majetku. V roce 2015 tento typ průkazu mělo skoro 232 tisíc lidí, což je o dva tisíce více než v předchozích dvou letech. Drtivou většinu majitelů představují muži, bezmála 92 procent.

Foto: David Ryneš, Novinky

Počet držitelů zbrojních průkazů skupiny E

Co se naopak zvyšuje, je počet registrovaných zbraní mezi lidmi. Loni policie evidovala přes osm set tisíc zbraní. Před deseti lety jich bylo o téměř třicet procent méně. V roce 2015 se počet zbraní oproti předchozímu roku zvedl o padesát tisíc, což znamená více než sedmiprocentní nárůst.

Foto: David Ryneš, Novinky

Počet zbraní u držitelů zbrojního průkazu

Nejoblíbenějšími zbraněmi v ČR jsou samonabíjecí pistole rakouský Glock 17 a CZ 75 Compact české provenience, obě ráže 9 mm Luger.

Foto: Profimedia.cz

Glock 17

Stovky případů nedovoleného ozbrojování

Policie eviduje každoročně kolem 450 trestných činů nedovoleného ozbrojování.

Koncem loňského roku schválila vláda v reakci na události v Uherském Brodě a Vrběticích návrh novely zákona, která by zpřísnila podmínky pro držitele zbrojních průkazů. Například platnost průkazů by se měla zkrátit o polovinu z deseti na pět let. Každých pět let by podle novely měli také držitelé průkazů podstupovat zdravotní prohlídky. Přísnější režim by podle ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) měl platit i pro nakládání s municí, a to jak fyzickými, tak i právnickými osobami. Návrh musí ještě projít Poslaneckou sněmovnou a Evropskou komisí. [celá zpráva]

A i Evropská komise ve stejné době, tedy záhy po teroristických útocích v Paříži, představila plán zpřísnění unijní směrnice o nabývání a držení zbraní. Podle tohoto návrhu by například soukromé osoby neměly vůbec možnost vlastnit určité typy poloautomatických zbraní, přísnější podmínky by měly platit i pro sběratele nebo majitele deaktivovaných a papírově znehodnocených zbraní. [celá zpráva]

Podmínky získání zbrojního průkazu skupiny E

- trvalé bydliště na území ČR

- starší 21 let

- svéprávnost

- zdravotní i odborná způsobilost (ta se prokazuje teoretickou a praktickou zkouškou)

- trestní bezúhonnost

- spolehlivost (nespolehlivou osobu zákon chápe jako podmíněně potrestanou, nadužívající alkohol a další návykové látky nebo tu, která se v posledních třech letech dopustila více než jednoho přestupku v souvislosti například se zbraněmi, výbušninami, řízení pod vlivem nebo proti veřejnému pořádku)

Podle kritiků by přísnější směrnice mohla nahrát teroristům, protože majitelé dosud legálních zbraní by se jich začali zbavovat na černém trhu. [celá zpráva]

Reklama

Výběr článků