Hlavní obsah

Celoživotnímu kriminálníkovi dal Ústavní soud šanci na polepšení. Dostal propustku z vězení

První opletačky se zákonem měl Stanislav Němec už jako teenager. Od té doby se trestní rejstřík dnes 62letého muže zaplnil dalšími třiadvaceti záznamy a více než polovinu života strávil ve vězení.

Foto: Patrik Biskup, Novinky

Věznice na Borech, ilustrační foto

Článek

Ze současného výkonu trestu požádal o podmíněné propuštění s tím, že se polepšil a bude už sekat latinu. To se mu nakonec po zásahu Ústavního soudu splnilo a minulý týden opustil bránu plzeňské věznice.

První naději dostal recidivista loni v září, když plzeňský okresní soud jeho žádosti vyhověl. Tehdy u veřejného jednání Němec řekl, že už by rád udělal za svou kriminální minulostí tlustou čáru a po zbytek života se bude chovat slušně. „Chci se hlavně postarat o svoji téměř 90letou matku, která trpí Alzheimerovou nemocí. Mám k ní velmi silný citový vztah, neboť mě podporovala v době, kdy jsem páchal trestnou činnost, a vždy mi podala pomocnou ruku. Rád bych jí alespoň částečně vrátil to, co do mě celý život vkládala,“ uvedl Němec, který pykal hlavně za zlodějiny.

Soudkyně Lenka Prýcová v odůvodnění rozhodnutí o podmíněném propuštění poukázala na to, že odsouzený se za mřížemi chová příkladným způsobem. „Po celou dobu výkonu trestu pracuje, má celou řadu kázeňských odměn a nikdy nebyl trestán za porušení vězeňského řádu,“ konstatovala Prýcová.

Soud vzal také v úvahu záruku, kterou za Němce poskytla jeho rodina a dala mu šanci zapojit se do normálního života. „Především sestra odsouzeného mu nabídla bydlení a práci údržbáře v mateřské školce, kterou vede. Je přesvědčena o tom, že může bratrovi poskytnout veškeré zázemí a možnost, aby se mohl věnovat matce, a současně ho odtrhnout od špatné společnosti,“ dodala Prýcová s tím, že odsouzený si také vyřídil insolvenci a hradí své závazky.

Jenže Krajský soud v Plzni rozhodnutí o podmíněném propuštění zrušil. Senát v čele s Pavlem Faitem uzavřel, že jde o mnohonásobného nenapravitelného recidivistu a že od něj nelze v budoucnu očekávat vedení řádného života.

„Do jisté míry chápeme snahu rodiny odsouzeného, aby byl podmíněně propuštěn a mohl se setkat s matkou a začlenit se do rodiny. Je však třeba zdůraznit, že odsouzený si měl negativní dopady odnětí svobody na rodinný budoucí život uvědomit v době, kdy pácháním opakované a rozsáhlé trestné činnosti zavdal příčinu svému věznění,“ konstatoval Fait.

Následně se do případu vložil Ústavní soud v Brně, který zamítavé stanovisko zrušil a krajskému soudu nařídil ve věci znovu rozhodnout. „Jeho závěry jednoznačně upřednostňují trestní minulost odsouzeného a bagatelizují skutečnosti, které nasvědčují tomu, že se odsouzený vskutku upřímně snaží o zahájení nové etapy svého života. Na rozdíl od minulosti má poprvé zajištěno sociální, rodinné a pracovní zázemí pro život na svobodě,“ stojí v rozhodnutí Ústavního soudu, který zároveň upozornil na to, že paušální odkaz na trestní minulost odsouzeného nemůže vyloučit podmíněné propuštění, a to ani v případě, že se jedná o chronického recidivistu.

Ústavní soud musel zasáhnout podruhé

Jenže ani úvahy Ústavního soudu nepřiměly změnit názor krajského soudu, který i napodruhé Němce z kriminálu nepustil. Verdikt tak letos v říjnu znovu zrušil Ústavní soud a přístup krajského soudu označil za formalistický.

„Opětovně se zcela vyhnul zhodnocení aktuální situace odsouzeného, zejména jeho zvýšené motivace zůstat na svobodě a poskytnout péči vážně nemocné matce. Ve svém rozhodnutí se opírá o trestní minulost odsouzeného, aniž se dostatečně vypořádal s aktuálně existujícími okolnostmi, jež mohou představovat pozitivní motivaci, aby v budoucnu nepáchal trestnou činnost,“ uzavřel Ústavní soud.

Jeho opětovné výtky nakonec přiměly krajský soud k tomu, že v neveřejném jednání minulé pondělí Němce podmíněně propustil z věznice, kde si měl poslední trest odpykávat až do roku 2027.

Výběr článků

Načítám