Hlavní obsah

Bývalý estébák přijal podmínku za terorizování disidentů

25. 2. 2021, 12:30 – Praha

Bývalý příslušník komunistické Státní bezpečnosti (StB) Jaroslav Maryško přijal dohodu o vině a trestu v kauze cíleného terorizování disidentů. Příslušníci StB na přelomu 70. a 80. let při akci Asanace lidi nepohodlné komunistickému režimu opakovaně vyslýchali, vyhrožovali jim a nutili je k emigraci.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto.

Článek

Soud dohodu obžalovaného se státní zástupkyní schválil a udělil Maryškovi podmíněný dvouletý trest se zkušební dobou na jeden rok. Rozsudek ve čtvrtek nabyl právní moci. V kauze zneužití pravomoci úřední osoby čelí obžalobě ještě další čtyři bývalí příslušníci StB.

„Souhlasím s trestem a uvědomuju si pochybení,“ uvedl Maryško.

„Jedná se o první dohodu ve věci takové trestné činnosti, jinak tento institut funguje velmi dobře,“ řekla novinářům žalobkyně Zdeňka Galková.

Vyhrožování únosem

Bývalý podporučík StB Maryško se zneužití pravomoci úřední osoby dopustil podle obžaloby v letech 1978 až 1981. Tehdy se jako vedoucí pracovník podílel na projektech totalitního režimu s názvy Prevence, Izolace a Sanace mířených zejména proti signatářům Charty 77. Maryško mimo jiné schválil šikanování hudebníka skupiny Plastic People of the Universe Vratislava Brabence, kterého příslušníci StB obtěžovali neustálými výslechy a vyhrožováním únosem jeho ženy a dcery.

StB tím nakonec přinutila Brabence k vystěhování do Rakouska a ke ztrátě československého občanství, podobně jako v případě zdravotní sestry Jany Převratské, na jejímž stíhání se Maryško také podílel.

Reklama

Související témata:

Výběr článků