Článek
Muži, jemuž za znásilnění, ohrožení výchovy dítěte, zneužití dítěte k výrobě pornografie a výrobu a jiné nakládání s dětskou pornografií hrozilo až 12 let vězení, nařídil soud také každému poškozenému zaplatit 300 tisíc korun jako nemajetkovou újmu.
S tím Tokár nesouhlasil s tím, že částka 600 tisíc korun je pro něj likvidační. Proto se proti této části trestu odvolal. „To budu muset opravdu platit? Co můj zdravotní stav? Jak budu kupovat léky a mastičky, co potřebuji? Můj zdravotní stav je na hov..,“ rozčiloval se ve středu u olomouckého vrchního soudu, který jeho odvolání projednával.
„Bez léků si rozdrápu do krve nos, a nakonec ho utrhnu. Skončím v nemocnici, kde jsem už kvůli mé chorobě byl,“ halekal muž, který trpí kožním onemocněním postihujícím především noc a obličej.
Vrchní soud ale neobměkčil. Soudkyně jeho odvolání zamítla jako nedůvodné.
„Poškození se prostřednictvím zmocněnce připojili k nároku na náhradu škody včas a řádně. Obžalovaný jednoznačně zasáhl do jejich přirozených práv. Opakovaně zneužíval své postavení vůči nim, nedokázali se mu při neznalosti sexuálního jednání účinně bránit. Nemajetková újma jim za to náleží. Platit z čeho má, neboť má pravidelný příjem,“ vysvětlila soudkyně Vrchního soudu v Olomouci Andrea Svobodová.
Tokár nechutné praktiky s nezletilými sourozenci prováděl ve svém bytě v Karviné, když u něj byli na návštěvě, a to v době od února do května 2024. Dívku i hocha, které znal, tam nalákal. Oba nutil koupat se u něj, chodit nahé. Zároveň je osahával po celém těle i na genitáliích. Dívce také mazal přirození mastí, chlapce přinutil, aby vložil své přirození do úst sestry. Přitom si je fotil a pořízené snímky přechovával.