Článek
Soud případ neprojednával v hlavním líčení a rozhodl trestním příkazem. Obžalovaná žena si proti němu žádný opravný prostředek nepodala. S verdiktem souhlasilo i státní zastupitelství. Rozhodnutí je tak od tohoto týdne pravomocné.
Podle spisu se teta vůči neteři chovala agresivně a násilnicky od začátku srpna 2024 do konce ledna následujícího roku. „Nezletilou neadekvátně trestala. Bila ji vařečkou přes kolena a dále pak pravítkem přes pusu a prsty. Přitom jí říkala, že je hnusná a půjde do děcáku,“ stojí v textu obžaloby.
Dívka také musela stát hodiny v koutě a dívat se do zdi. „Jednání obžalované se vyznačovalo vyšším stupněm hrubosti a bezcitnosti. To nezletilé působilo psychické utrpení, které následně vyústilo v syndrom týraného dítěte,“ uvedla státní zástupkyně.
Svědci hovořili například o úlekové reakci dívky při prudším pohybu dospělého, což znalkyně psycholožka označila za chování, které vypovídá o traumatických zážitcích spojených s fyzickým trestáním.
Péči sama vzdala
Sama obžalovaná v přípravném řízení vypověděla, že s neteří měla problémy. „Nadávala mně i mým dětem. Také rozbíjela věci. Netrestala jsem ji za to, ale snažila se s ní vše řešit v klidu. Nakonec jsem péči o ni raději sama vzdala,“ tvrdila žena.
Podle znalkyně ale poškozená vykazuje znaky typické pro týrané a zanedbávané děti. Její svědeckou výpověď označila za věrohodnou. „Nezjistila jsem u ní žádný motiv msty nebo nenávisti. Navíc není schopná podat záměrně zkreslenou výpověď za konkrétním účelem,“ prohlásila psycholožka.


