Hlavní obsah

Příští varianta covidu by mohla být nebezpečnější, naznačuje studie

29. 11. 2022, 14:44

Nová varianta koronaviru by mohla způsobit závažnější průběh covidu než nyní převládající varianta omikron, naznačují výsledky jihoafrické studie. Vědci šest měsíců sledovali covid u jedince se sníženou imunitou, virus se v tomto případě stal více patogenním.

Foto: Reuters

Koronavirus SARS-CoV-2

Článek

Výzkum - který provedla stejná laboratoř, jež v loňském roce jako první otestovala účinnost vakcín proti omikronu - použil vzorky od osoby nakažené virem HIV, jež měla dlouhodobě covid.

Virus zpočátku způsoboval stejnou úroveň buněčné fúze a smrti buněk jako varianta omikron BA.1, ale čím déle se vyvíjel, tím se tyto úrovně zvyšovaly a začaly se podobat první verzi koronaviru identifikované v čínském Wu-chanu, odkud se pandemie rozšířila.

Studie, kterou vedl virolog Alex Sigal z Afrického výzkumného institutu pro zdraví v Durbanu, naznačuje, že patogen může dále mutovat. Nová varianta by tak mohla působit závažnější onemocnění než omikron, u nějž je průběh covidu relativně mírný.

V Číně přibylo za den 35 tisíc nově nakažených koronavirem

Svět

Výsledky studie jsou považovány zatím „jen“ za zajímavé zjištění - neprošla zatím recenzním řízením a navíc je založena pouze na laboratorní práci se vzorky od jednoho pacienta.

Důležitá je z hlediska pozorování chování viru v těle pacienta, z hlediska vývoje epidemie upozorňuje ovšem pouze na jeden z možných scénářů.

Hrozba pro Čínu?

Agentura Bloomberg ve svém článku píše, že někteří vědci včetně Sigala již dříve předpokládali, že varianty beta a omikron - obě původně identifikované v jižní Africe - se mohly vyvinout u lidí s oslabenou imunitou, jako jsou například lidé s HIV.

Dlouhá doba, kterou tito lidé potřebují k tomu, aby se s nemocí vypořádali, dává viru delší čas na to, aby zmutoval a lépe se vyhýbal protilátkám.

Vědci ve svých závěrech, které byly zveřejněny 24. listopadu, uvedli, že analýza „může naznačovat, že vývoj SARS-CoV-2 při dlouhodobé infekci nemusí vést k útlumu“.

„Může to naznačovat, že budoucí varianta by mohla být patogennější než v současnosti převládající omikronové kmeny,“ poznamenali.

Tyto závěry mohou být znepokojivé opět především pro Čínu, kde politika nulové nákazy vytvořila prostředí, ve kterém se může případná nová varianta uchytit u lidí, kteří dosud nákazu neprodělali, a způsobit obrovský nárůst počtu případů.

V Číně není vysoká proočkovanost starších lidí a používá se výhradně očkovací látka domácí výroby, která se neukázala být tak účinná jako očkovací látka od společností Pfizer a Moderna.

Čínská policie brání novým protestům. Kolemjdoucím kontroluje telefony

Svět

Reklama

Související témata:

Výběr článků