Hlavní obsah

Výpadek příjmů. Víte, jak ho zvládnout?

17. 10. 2022, 0:00
Komerční článek

Nečekaný výpadek příjmů není příjemná záležitost. Drtivá většina lidí na něj není připravena. Víte, jak se s touto nenadálou situací vyrovnat? Český statistický úřad zveřejnil aktuální data o inflaci a nejedná se o příliš optimistické zprávy.

Foto: freepik.com
Článek

Růst spotřebitelských cen se nezastavil a meziroční míra inflace dosáhla 18 %, to je o 0,8 % více než v září. Vzhledem k stálému zdražování, muselo mnoho domácností zásadně snížit své výdaje. Případný výpadek příjmu jednoho z členů by pro mnohé byl likvidační. Dobrou zprávou je, že existují způsoby, jak se na tuto situaci připravit.

Obálková metoda

Tuto metodu používaly už naše babičky. Do nadepsaných obálek si ukládaly část svých peněz. V současné době „virtuálních“ peněz tuto metodu vystřídaly nástroje na bankovních účtech. Díky nim si lze snadno rozdělit příjmy na nejrůznější výdaje. Vyplatí se zde následovat ověřené pravidlo 50:30:20, které si vysvětlíme.

Pravidlo 50:30:20

Na první pohled nesourodá směsice čísel je ověřený příklad, jak dosáhnout udržitelného rozpočtu. Náklady na život by měly tvořit max. 50 % celkových příjmů rodiny. Zábava 30 %, zbývajících 20 % je vhodné odkládat stranou a rozdělit je mezi rezervy, investice a spoření. Odborníci doporučují mít pomyslnou rezervu ve výši trojnásobku měsíčních výdajů a v likvidní formě. Právě na tuto rezervu jsou ideální spořicí účty, které jen částečně chrání proti znehodnocení.

Zajištěné investice již od tisícovky

Stále více lidí chápe, že při dvojciferné inflací je nutné se svými financemi pracovat. Díky tomu zaznamenávají v posledních dvou letech obrovský boom investiční nástroje.

Typickým příkladem je investiční platforma Fingood.cz, která nabízí zajištěné investice do prověřených českých firem.

„Jsme velmi demokratická platforma a lidé u nás mohou investovat tisícovku, stovky tisíc nebo miliony. Nabízíme možnost zhodnocení peněz opravdu každému,“ vysvětluje kouzlo této platformy CEO Fingood.cz Vít Endler.

Foto: Fingood.cz

Vít Endler, CEO Fingood.cz

Prostřednictvím Fingoodu má každý možnost se podílet na rozvoji českých firem. Téměř 90 % všech investic na Fingood.cz je zajištěno zástavou nemovitého a movitého majetku. Zbylých 10 % tvoří „papírové zástavy“ v podobě notářského zápisu s přímou vykonatelností a směnky.

„Lidé u nás oceňují, že jim nabízíme nadstandardně zajištěné investice s výborným výnosem a také pestrou nabídku. Na Fingoodu lze investovat od developerských projektů, přes výrobce batohů až po krematorium,“ popisuje Endler.

Výpadek příjmů se dá přežít hlavně s dobře naplánovaným rozpočtem a aktivním přístupem k financím. Do této kategorie zapadá investování, a to takové, které nepodléhá rizikům a výkyvům jako dluhopisy nebo akcie.

Výběr článků