Hlavní obsah

Triky podvodníků na českém internetu

3. 10. 2022, 0:01
Komerční článek

Falešná doporučení od celebrit, pochybné investice do kryptoměn nebo podvodní zájemci o koupi zboží na internetových bazarech. Společným cílem těchto podvodů jsou naše peníze. Jak je poznat a jak se před nimi chránit?

Foto: ESET software spol. s r.o.

Triky podvodníků na českém internetu

Článek

Škodlivé kódy, jako je například spyware nebo ransomware, nejsou jedinými hrozbami, se kterými se můžeme v online světě setkat. Rizikem jsou stále častěji také různí podvodníci, kteří k tomu, aby nás okradli o peníze nebo osobní údaje, nepotřebují pokročilé znalosti programování. Stačí jim k tomu jen manipulativní komunikace. Techniky, které tito útočníci používají, spadají do celé kategorie nazývané sociální inženýrství. Jádrem těchto technik je snaha vyvolat v nás nějakou silnou emoci, která způsobí to, že budeme jednat unáhleně a bez rozmyslu.

Falešné investice a články s celebritami

Rizikem jsou v několika posledních měsících podvodné články s celebritami a lákavými, tzv. clickbait titulky.

„Nejčastěji se s tímto podvodem můžeme setkat na chytrých telefonech s platformami Android nebo iOS,“ říká Vladimíra Žáčková, specialistka kybernetické bezpečnosti společnosti ESET. „Článek je v online prostředí distribuován prostřednictvím reklamy. Pokud uživatel na takový reklamní odkaz klikne, je přesměrován na škodlivé webové stránky, kde může být přihlášen ke zpoplatněným prémiovým službám.“

Stále se objevují také falešné investiční pobídky, a to i do kryptoměn. Uživatelé jsou přesměrováni na stránky falešných online finančních makléřů, zpravidla mimo jurisdikci Evropské unie nebo USA.

„Svou roli zde opět hraje online reklama, a to i na sociálních sítích. Velmi často může být falešná investice opět zaštítěna nějakou známou společností nebo celebritou. Pokud na podvod naletíme a domnělým online poradcům svěříme své peníze, nemáme prakticky žádnou šanci dostat je zpátky,“ dodává Vladimíra Žáčková z ESETu.

Podvody na online bazarech

Poslední typ podvodu se od výše zmíněných liší svým provedením, jedná se ale stále o velmi častý podvod v Česku. Můžeme se s ním setkat na online bazarech a tržištích, jako je Sbazar, Bazoš, Vinted nebo Facebook Marketplace. Podvodníci se zde vydávají za zájemce o naše inzerované zboží a kontaktují nás s tím, že by rádi provedli platbu prostřednictvím platebních bran známých dopravců (například Zásilkovna, GSL nebo DPD). Odkazy a stránky s platebními bránami jsou ale podvodné, a pokud na těchto stránkách zadáme údaje o své kartě nebo k bankovnímu účtu, pustíme útočníky ke svým financím.

Jak se nestát obětí online podvodů?

Obezřetnost je na prvním místě. Pamatujte – když něco vypadá senzačně a příliš lákavě, většinou to nebývá pravda. Ke všem takovým sdělením přistupujte s rezervou a se zdravou skepsí. Neklikejte na neověřené odkazy a nikdy neposkytujte své osobní údaje neznámému člověku. Platí to jak pro vaši adresu, tak pro přístupové údaje k internetovému bankovnictví nebo údajům z platební karty.

Neplaťte také nikdy nic předem. Investiční nabídky, které po vás vyžadují nějakou platbu nebo finanční vklad předem, by vás měly odradit. Vsaďte na recenze a zkušenosti ostatních.

Aplikace a nástroje stahujte pouze z oficiálních obchodů. Právě aplikace z různých pochybných fór a neoficiálních obchodů třetích stran mohou obsahovat adware neboli škodlivou reklamu. Udržujte všechna svá zařízení a všechny aplikace a programy v nich aktuální a chraňte je kvalitním bezpečnostním softwarem.

Výběr článků