Hlavní obsah

Rodinný dům s výhledem na Kleť

12. 9. 2016, 0:01
Komerční článekCembrit a.s.

Moderní rodinný dům na okraji obce Plav poskytuje vyhledávaný výhled na kopec Kleť. Architekt vytvořil příjemný, funkční dům, který zapadá do krajiny a zároveň využívá všech dostupných moderních technologií bydlení.

Článek

Architektonické řešení

Majitelé rodinného domu požadovali vytvoření moderního a prostorného domu pro dvoučlennou rodinu, který by umožnoval i plnohodnotné bydlení pro časté návštěvy. Velmi rychle se s architektem dohodli na řešení celého objektu včetně kompletního návrhu interiéru. Od začátku bylo plánováno s nejmodernějšími technologiemi, které se pro tento typ objektu v současné době používají.

Dům je dvoupodlažní s hlavní obytnou plochou v prvním patře, kde se zároveň nachází i garážové stání a hlavní vstup do objektu. V suterénu jsou technické místnosti, sklad a venkovní kuchyň. V prvním patře je i prostorná terasa, kterou je možné ze západu příjemně chránit sklem i zastíněním. Zároveň je z každého pokoje možný výstup na terasu nebo přímo na trávník, který v mírném sklonu obklopuje celou stavbu. Zajímavostí je, že v objektu zcela chybí vnitřní schodiště.  Celková obytná plocha je 150 m2.  „Nerad vytvářím krabice s dírami pro okna, ale snažím se vytvářet příjemné prostory pro bydlení“ komentuje výsledné řešení objektu architekt.

Technické řešení

Nosnou konstrukci domu tvoří 25 cm zdiva, které je izolováno 22 cm minerální vaty v dvojitém dřevěném roštu. Pohledovou vrstvu fasády tvoří Fasádní desky Cembrit Patina 020, které jsou kotveny pomocí vrutů na dřevěný podkladní rošt.

Vláknocementové fasádní desky jsou ideálním řešením pro lehké větrané fasády tohoto typu.

Na rozdíl od tepelné izolace opatřené omítkou má větraná fasáda hned několik výhod. Větranou mezerou přirozeně stoupá vzduch vzhůru. V letních měsících tento přirozený pohyb snižuje přehřívání interiéru. Naopak v chladnější části roku tento pohyb vzduchu zmenšuje kondenzaci vlhkosti z interiéru ve vrstvách izolace. Další významnou výhodou je utlumení hluku přicházejícího z vnějšího prostředí do domu. Kombinace měkké izolace a pevného materiálu fasádních desek, navíc ve spojení se vzduchovou mezerou je z akustického hlediska nejvhodnějším řešením.

Fasádní desky Cembrit Patina jsou k dispozici v 11 jemných barevných odstínech. Určeny jsou pro finální vrstvu provětrávaných fasád, obklady říms, sloupů, podhledů atd. Jejich použití není omezeno pouze na exteriéry, ale výborné mechanické vlastnosti se uplatní i v interiéru.

Vláknocementové desky je možné díky jejich vlastnostem velice efektně kombinovat s jinými přírodními materiály, jako je dřevo nebo kámen. V tomto případě byla použita kombinace s latěmi z olejovaného modřínu.

Široká paleta barev desek nabízí téměř neomezené možnosti inspirace. Fasádní desky je možné snadno formátovat, fantazie architekta tedy není ničím omezena. S deskami se velmi snadno manipuluje a jejich uzpůsobení Vašim představám je až nečekaně snadné.

Výběr článků