Hlavní obsah

Ještě jste nevyměnili kotel? Kotlíková revoluce pokračuje

19. 7. 2017, 12:10
Komerční článekE.ON Energie, a. s.

Kotlíkové dotace vyvolaly mezi lidmi enormní zájem. První výzva byla vyhlášena v létě 2015 a během ní se vyčerpaly téměř tři miliardy Kč. České domácnosti totiž mohou díky kotlíkovým dotacím získat zpět 75–85 % uznatelných nákladů na výměnu starého neekologického kotle na tuhá paliva za úspornější a pro životní prostředí šetrnější systém vytápění. Příjem žádostí v rámci druhé výzvy se kvapem blíží. Jaký příspěvek můžete při výměně kotle získat a kam se obrátit o pomoc, abyste zvýšili svou šanci na získání dotace?

Ještě jste nevyměnili kotel? Kotlíková revoluce pokračuje.

Článek

Výměna zastaralých kotlů na tuhá paliva s ručním přikládáním se podle odhadů ministerstva životního prostředí týká zhruba 100 tisíc kotlů. Celkem bylo do dotačního programu v letech 2015–2020 vyčleněno devět miliard Kč z fondů EU, které budou zpřístupněny ve třech výzvách. Cílem programu je zlepšení kvality ovzduší. „Díky výměně starých kotlů za nové v první vlně kotlíkových dotací bude naše ovzduší čistší ročně o 1 600 tun zdraví škodlivých tuhých znečišťujících látek, vice než 0,7 tuny rakovinotvorného benzo(a)pyrenu a sníží se i emise skleníkových plynů – u CO2 to bude o více než 168 750 tun,“ zdůraznil ministr životního prostředí Richard Brabec.

Druhá výzva s alokací 3,4 miliardy Kč bude pro občany v jednotlivých krajích průběžně spuštěna od druhé poloviny tohoto roku. „Domácnosti mohou s naší pomocí vyměnit svůj stávající kotel 1. a 2. emisní třídy na tuhá paliva s ručním přikládáním za plynový kondenzační kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu nebo kombinovaný kotel na uhlí a biomasu,“ vysvětluje Martin Fencl ze společnosti E.ON Energie, a. s.

Až 85 % z ceny nového topného zdroje uhradí dotace. Výše podpory je přitom vysoká. Například při pořízení tepelného čerpadla získáte zpět až 120 000 Kč. Domácnosti žijící v oblastech s nejvíce znečištěným ovzduším navíc získají na výměnu kotle bonus 7500 Kč. Další finanční prostředky mohou přidat kraje. Teoreticky by tak lidé mohli mít nový topný zdroj zcela zdarma, což se v první výzvě podařilo některým obyvatelům Moravskoslezského kraje.

Kdy a jak o dotace žádat? Rozdělování dotací je plně v kompetenci jednotlivých krajů, které určí konkrétní postup žádostí o dotace i své případné speciální podmínky. Platí, že kdo podá žádost mezi prvními, má vyšší šanci na úspěch, protože alokované finanční prostředky jsou omezené. Samotná příprava žádosti může trvat 2 až 4 týdny, a proto se nevyplatí s přípravou žádosti otálet.

Svěřte se do rukou odborníků. Společnost E.ON nabízí komplexní pomoc a koordinaci kroků pro získání kotlíkové dotace. Z první výzvy kotlíkových dotací má bohaté zkušenosti jak s vyřizováním dotace, tak i s vlastní realizací výměny kotle. Zajistí za Vás veškeré papírování spojené s žádostí o dotaci, navrhne vhodný topný zdroj včetně zajištění jeho instalace a navíc pro překlenutí období do obdržení dotace je zajištěna i možnost financování.

Zaregistrujte se již dnes na www.kotelbezstarosti.cz

Výběr článků