Hlavní obsah

Očima Saši Mitrofanova: Našli, moji rádcové, našli?

Čtvrt milionu lidí na pražské Letné vyjádřilo vrcholnou nespokojenost s tím, jak vláda Andreje Babiše vykonává své funkce. To je jen vzorek občanů, kteří si myslí, že pod Babišem jde republika od deseti k pěti. Jenže v praktické politice jako by žádná Letná nebyla. Vláda dál páchá plánované skutky a protestujícím se otevřeně vysmívá.

Foto: David Neff, Novinky

Alexandr Mitrofanov

Článek

V roce 1921 byla zveřejněna divadelní hra Luigiho Pirandella Šest postav hledá autora. Po více než století je stav demokratické části české společnosti podobný: nespokojení demokraté hledají lídra/lídryni.

Co by to mělo být za člověka? Jedním slovem? Blázen. Nikoli ve smyslu medicínském, ale musí být blázen do své představy, že se v politice probije k osobnímu vítězství. Příklady? Prosím. Václav Klaus. Miloš Zeman. Andrej Babiš. Ve fázi ostrého boje o moc nechali vše ostatní stranou a dřeli, až padali na ústa.

Kdyby se takový blázen našel, s čím by musel pracovat? Rozhodně ne s těmi ctihodnými občany, jejichž hněv je tak veliký, že sní o defenestraci Andreje Babiše a spol. Tato varianta je slepá ulička. Za prvé v zemi není tolik reků. Za druhé i kdyby shromáždili malou jednotku a vyrazili s praky na objekty patřící nenáviděné vládě, natož přímo jejím představitelům, budou zastaveni pendreky – a vláda bude v právu.

Nabízí se standardní cesta, přes volby. Ostatně i v normalizovaném Maďarsku právě vkládají odpůrci Babišova kámoše Orbána naděje v nadcházející volby do parlamentu. Tam mají lídra, Pétera Magyara. V Česku není.

Opoziční strany se soustředily na sněmovní šolíchání nebo rýpání a na víceméně unylé opakování na sítích, že Babiš je fuj. Že je Babiš navrch huj, vespod fuj, to ale ví každý potenciální volič opozice.

Klaus svého času lákal na zbohatnutí, Zeman na pomstu těm, kteří zbohatli díky Klausovi, Babiš zas na sliby pro méně přemýšlivé, zato lehkověrné. Co může být spouštěčem pro lidi, kteří blejí při pohledu na dnešní koalici? Slib, že v případě vítězných voleb budou dnešní koaliční kádry nemilosrdně vyhozeny ze státních struktur.

Stop! To už tady bylo! Copak neslíbila minulá vláda při svém nástupu deagrofertizaci? Skutek však utek’. Ergo, efektivním lídrem současné opozice nemůže věrohodně být nikdo z představitelů minulé koalice, pokud se důkladně neomluví za předchozí chyby a přestane se chovat jako čekatel na skulinku, kterou by se dalo proniknout do státních prebend i za premiéra Babiše.

Šest postav stále hledá autora a stovky tisíc nespokojených občanů ČR stále hledají stranu, kterou by mohli volit.

Prozatímní výsledek? Jako v klasickém filmu.

Související témata:

Výběr článků

Načítám