Hlavní obsah

KOMENTÁŘ: Dobrá zpráva z Bukurešti – Alex Švamberk

2:53
2:53

Poslechněte si tento článek

Prezidentské volby v Rumunsku vyhrál bukurešťský primátor Nicușor Dan. I když v průzkumech dlouho zaostával za ultrapravicovým nacionalistickým populistou Georgem Simionem, nakonec ho jasně porazil. Ve druhém kole získal 54 procent hlasů, i když v prvním měl jen dvacet procent. Výsledky opět ukázaly limity národoveckých pravicových populistů.

Foto: David Neff, Novinky

Alex Švamberk

Článek

Skupina zemí odmítajících podporu Ukrajiny, jejichž vůdci pokukují po Moskvě a obdivují Vladimira Putina, se nyní o Rumunsko nerozšíří. Viktor Orbán a Robert Fico zůstanou osamoceni.

Jednoduché slogany ultranacionalistů jsou přitažlivé. Komu by nešlo o národ a kdo by si nepřál, aby jeho země měla větší váhu. Nakonec však ultranacionalisté prohrávají. Opakovaně se to ukázalo ve Francii, kde ve druhém kole neuspěl nejen fašistický Jean-Marie Le Pen, ale ani jeho umírněnější dcera Marine.

Simionovi přitom nahrávala frustrace Rumunů z anulování loňského prvního kola prezidentských voleb. Jejich vítězi Călinu Georgescuovi, ultranacionalistickému obdivovateli fašistického diktátora Iona Antonescua, bylo dokonce zakázáno kandidovat, protože nedoložil, kdo platil jeho volební kampaň. Zneužil k ní TikTok, kde se naráz jako lavina šířily jeho příspěvky, aniž by byly označeny jako volební. Simion se k němu nejen hlásil, ale nabízel mu i nějaký ten post, aby získal jeho voliče.

Když však došlo u uren na lámání chleba, voliči si uvědomili, že pro Rumunsko je výhodné být v EU, i když se tam občas cítí jako druhořadí. Došlo jim, že NATO Rumunsku zajišťuje dobrou ochranu, a souhlasí i s tím, že pro bezpečnost Rumunska je potřeba podporovat Ukrajinu, což ultranacionalističtí populisté odmítají.

Simion neuspěl, i když je méně radikální než kritik protipandemických opatření Georgescu, který chtěl maximální soběstačnost a samostatnost země a vzorem mu byl zemědělský komunismus. Rumuni si nevybrali trumpovsky laděného populistu, dali přednost umírněnému kandidátovi. Současně ale projevili svou nespokojenost se stávajícím establishmentem, do druhého kola se stejně jako loni nedostal vládní kandidát.

Přestože se prezidentské a parlamentní volby od sebe liší, naši národovci by si měli uvědomit limity podobných stran a politiků. Ani v Rumunsku, které má menší tradici demokracie a bují tam korupce, nevyhráli. SPD se nikdy nepodařilo dostat se do vlády a žádná ani nezávisela na Okamurově podpoře. Stačilo! možná sázka na podobnou rétoriku pomůže do Sněmovny, ale stejně tak budou hrát ne druhé, ale při nejlepším třetí housle a ty, jak známo, v žádném orchestru nejsou. Radikální vyjádření Vidláka sice mají vysokou sledovanost na sociálních sítích, ale to neznamená, že mu zajistí dost hlasů na to, aby měl vliv. Rumunsko ukazuje, že většina lidí nechce odchod z NATO ani z EU. Pokud to některé partaje vážně nabízejí, tak se ukazuje, že jim jde jen o to, dostat se do parlamentu nebo alespoň získat příspěvky od státu.

Pozor by si ale měly dát i zavedené strany. Rumunské volby, a nejen ty, ukazují, že ani je lidi už moc nemusejí.

Související články

Simion v Rumunsku uznal porážku

Kandidát na prezidenta Rumunska George Simion v neděli večer uznal svou porážku ve druhém kole prezidentských voleb. Své prohlášení sdílel ve videu na...

Rumunské prezidentské volby vyhrál Dan

Prezidentské volby v Rumunsku vyhrál proevropský primátor Bukurešti Nicušor Dan, napsala agentura AFP s odkazem na téměř úplné výsledky. Dana favorizovaly...

Výběr článků

Načítám