Článek
„Odchovy jeřábů bradavičnatých jsou velmi výjimečné. V chovu jsou často neoplozená vejce a páru ne vždy harmonizují,“ řekl k mimořádné události zoolog Michal Podhrázský. Také dvorský pár, který mohou lidé v expozici sledovat už od roku 2015, snesl několik neoplozených vajec.
„Z toho zatím posledního sneseného se 14. června vylíhlo mládě. Rodiče ho vodí po výběhu sitatung a vše vypadá v pořádku,“ doufá zoolog. Mládě přečkalo první týdny života bez potíží, vypořádalo se s extrémními vedry i lijáky. Nyní povyrostlo a ve vysoké trávě je již často a dobře k vidění.
Světové zahrady sdružené v systému ZIMS hlásí v chovu celkem 141 těchto ptáků. V posledním roce se v Evropě nevylíhlo žádné jiné mládě než to dvorské. Jinde ve světě se mohli pochlubit podobným úspěchem také v Johannesburgu, který je s 37 ptáky největším chovatelem planety, a dvou zahradách v USA. Všechna tři zařízení mají po jednom ptáčeti.

Návštěvníci sledují mládě přímo ve výběhu.
„My chováme pět druhů jeřábů. Loni se povedlo poprvé odchovat jeřába rajského. Zkušenosti v chovu všech těchto ptáků nám pomohly dosáhnout úspěchu i u možná nejnáročnějších jeřábů bradavičnatých. Ti jsou také stále více ohrožení, a tak nám úspěch dělá nesmírnou radost,“ dodal Podhrázský. Výjimečnost situace dokresluje i fakt, že odchov je zcela přirozený a vychází z toho, že odborníci připravili dospělým ptákům ideální podmínky pro život, a dál do odchovu nezasahují. „Pár si postavil jednoduché hnízdo na zemi. Vejce rodiče sami inkubovali a nyní potomka sami vodí. V lesnatém výběhu se sitatungami západoafrickými tak toto velmi mimořádné ptáče mohou lidé vidět od prvního dne,“ říká Michal Podhrázský.

Dospělý jeřáb bradavičnatý dosahuje výšky až 170 centrimetrů.
Jeřábi bradavičnatí, někdy také česky označovaní jako laločnatí, jsou největšími z afrických jeřábů. Na výšku mohou měřit i víc než 170 centimetrů. Ze všech jeřábů má tento druh nejdelší dobu inkubace vajec, mláďata se líhnou po 36 až 40 dnech. Rodiče pak společně pečují o potomka asi 2-3 měsíce.
Jeřábi jsou věrní
Po odchovu mláděte se pár nerozejde. Jeřábi jsou proslulí dlouhotrvajícími vztahy. Jakmile se pár utvoří, zůstává spolu velmi dlouho. V době toku je pouto mezi partnery upevňováno složitými rituálními tanci a troubením, díky kterým se jeřábi v mnoha kulturách stali důležitými symboly věrnosti i elegance.
Podobně jako další obyvatelé mokřadů a močálů jsou i jeřábi bradavičnatí stále více ohrožení. Právě mokřadů totiž velmi rychle ubývá a těmto nádherným živočichům tak mizí prostor k životu. Podle odborníků nezůstává v přírodě víc než 8 tisíc párů a stavy dál klesají.