Hlavní obsah

V ledové Vltavě vyzkoušelo svou otužilost 58 plavců

26. 12. 2002, 13:42 – PRAHA

V ledové Vltavě u Národního divadla ve čtvrtek vyzkoušelo svou odolnost proti chladu 58 plavců. Bylo mezi nimi i osm žen, řekl hlavní rozhodčí Jan Novák. Už po šestapadesáté tak uctili památku legendárního otužilce, pražského zlatníka Alfréda Nikodéma. Z mostu Legií a z přilehlého nábřeží plavání přihlížely stovky diváků.

Foto: Právo/Michaela Říhová

Jedna z osmi žen, které se rozhodly zaplavat si v ledové Vltavě.

Článek

Plavalo se na trati 300 a 100 metrů v prostoru mezi Slovanským a Střeleckým ostrovem. Voda měla teplotu 1,9 stupně a vzduch čtyři pod nulou. I za takového počasí dokázali zkušení otužilci 300 metrů zdolat za 10 až 11 minut. Těm méně zkušeným trvala stovka zhruba šest minut, uvedl rozhodčí. Nejlepšího plavce jmenovat odmítl, protože nešlo o sportovní výkon v pravém slova smyslu. Účast je pro každého spíš poctou, dodal. Novák patří nejen k otužilcům, ale i dálkovým plavcům. V sedmdesátých letech minulého století pokořil dvakrát kanál La Manche. Nikodémova memoriálu se účastnil jako plavec už dvaadvacetkrát. Hlavní rozhodčí ale do vody nesmí, takže dnes sledoval výkony kolegů z mola.

Nejstarší plavec

Nejstarším plavcem byl Ladislav Nicek, kterému je již téměř 90 let. Pravidelně se prý účastní otužileckých akcí už 53 let v Čechách i v zahraničí. Jeho žákem byl i první český pokořitel La Manche František Venclovský. Raritou akce byl operní pěvec Richard Haan, který vystupuje v Národním divadla a v pražské Státní opeře. Z vody vystoupil naprosto svěží a s úsměvem odpovídal na dotazy. Otužilecké akce se poprvé účastnil před sedmnácti lety. Letos plaval 300 metrů. V létě se pokusil zdolat i La Manche. Zastavil ho prý silný proud dvě míle od francouzského pobřeží, takže musel plavbu vzdát.

Poprvé před 79 lety

Poprvé o Vánocích plavali ve Vltavě otužilci v roce 1923. Největší zimu zažili v roce 1946. Plavat se mělo u Železničního mostu. Teplota vzduchu ale klesla na 25 stupňů pod nulu a pořadatelům nepomohly ani sekyry, s nimiž led rozbíjeli. Voda totiž okamžitě zamrzala, takže plavat se nakonec nedalo. Nejvíce otužilců se zúčastnilo 30. ročníku memoriálu v roce 1976. Zaplavat si jich tenkrát přišlo k Národnímu divadlu 214.

Reklama

Související témata:

Výběr článků