Článek
„Chceme se totiž vrátit k odchovům ledních medvíďat, která nás v minulosti mezinárodně proslavila. Pokud nám bude štěstí přát, první mláďata by mohla přijít na svět na podzim 2027,“ řekl Novinkám mluvčí brněnské zoo Jan Bedřich. Připomněl, že odchov ledních medvědů v zajetí je mimořádně náročný. V Brně se ale v uplynulých letech podařil hned třikrát.
Za možnost vytvořit početnou chovnou skupinu ledních medvědů vděčí zahrada páru Cora a Umca a jejich chovatelům. Cora přivedla na svět a odchovala pět mláďat; Billa a Toma (2007), Nanuka a Kometu (2012) a Norii (2015). Pokaždé šlo o chovatelskou senzaci. Za medvíďaty mířily tisíce lidí. Umca v roce 2018 uhynul. Cora je již starší dáma, která si užívá klidu.
Zahrada díky nim ale od evropského koordinátora chovu dostala zelenou. Na dvojnásobek, tedy na celkem tisíc metrů čtverečních, rozšířila původní expozici ledních medvědů. Coru chovatelé přestěhovali do někdejšího výběhu medvědů kamčatských. K ní loni chovatelé přivezli z Německa lední medvědice Annu a Elsu, pojmenované podle hrdinek pohádky Ledové království. Letos na podzim se plánuje ještě dovoz dvou samců, a to z Nizozemska a Německa.
„Převoz Anori a Nivi byl náročný. Chovatelky je na něj připravovaly. Do boxů nastoupily medvědice v klidu, nebylo je nutné na cestu ani přispat, jen jedna z medvědích dam byla trochu neklidná,“ uvedl mluvčí. Medvědice se nyní seznamují s novým domovem. Situace se zklidnila, k čemuž pomohly i nahrávky hlasů dánských chovatelek medvědic, které jim v zoo pouštějí.
O tom, ze kterých medvědic a samců vytvořit chovné páry, rozhodne zkušený koordinátor jejich evropského chovu. Pak už nezbude nic jiného než čekat.
Lední medvědice z Dánska, které se nově přestěhovaly do brněnské zoo.
Jedna z medvědic z Dánska, jejímž novým domovem je Zoo Brno.

