Hlavní obsah

Turista zabil na safari nejznámějšího lva Afriky

27. 7. 2015, 13:41

Zimbabwská policie pátrá po španělském turistovi, který zaplatil strážcům národního parku a zastřelil nejslavnějšího lva Afriky. Třináctiletý Cecil byl hvězdou národního parku Hwange a teď našli jeho tělo stažené z kůže a bez hlavy na okraji rezervace.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Lev Cecil na archivních záběrechVideo: Reuters

 
Článek

Cecil nosil obojek s GPS údaji, které umožňovaly sledovat jeho pohyb. Byl zahrnut do projektu Oxfordské univerzity. Podařilo se zjistit, že Cecila vylákali na území mimo rezervaci a střelili ho šípem. Lovec s průvodci ho pak mnoho hodin stopoval a umírající zvíře zastřelil.

Podle Johnnyho Rodriguese, který vede ochránce přírody v Zimbabwe, byla v tomto případě použita metoda, která má legalizovat odstřel. Lva z rezervace odlákali na návnadu v podobě mršiny. Zvíře se tak dostane z chráněného území a turisté ho „legálně“ zabijí. „Smrt Cecila je tragédií nejen proto, že byl symbolem Zimbabwe, ale protože musíme počítat také se smrtí jeho šesti lvíčat. Nový samec smečky je nenechá naživu, aby získal lvice k páření,“ řekl Rodrigues.

Podle něj už byli zatčeni dva průvodci, kteří provázeli střelce, ale Španěl ještě dopaden nebyl. Za možnost zabít Cecila prý strážcům parku zaplatil 50 tisíc eur (1,35 miliónu korun).

Případem se už zabývá zimbabwský svaz profesionálních lovců a průvodců, který přiznal, že jeho lidé byli do případu zapojeni.

Chtějí zabránit odvezení hlavy

Výzkum zahájený před 16 lety Oxfordskou univerzitou sleduje úmrtnost lvů zabitých při safari v blízkosti národního parku. Za dobu pozorování bylo zabito 34 ze 62 označených lvů a 24 z nich zabili sportovní lovci. Má to prý dopad na život smeček a vede k zabíjení lvíčat ve chvíli, kdy mrtvého lva nahradí mladý samec. O případu Cecila ví španělská organizace ochránců přírody Chelui4lions. Obrátila se na organizaci, která dohlíží na dovoz ohrožených druhů, a požádala, aby se zabránilo dovozu Cecilovy hlavy jako trofeje do Španělska.

„Co je to za pitomou osobu, která chce zabít úžasného dospělého lva, jehož si vyfotografovali všichni návštěvníci parku? Stydíme se, že jsou ve Španělsku hloupí boháči, kteří si zaplatí za zabití divoce žijících zvířat,“ řekl mluvčí ochránců Luis Muñoz.

Bryan Orford pracoval v Hwange jako průvodce a řekl, že Cecila si filmoval kdekdo. Skupina turistů prý za den pozorování a možnosti fotografovat zaplatí 8000 eur, takže to, co zaplatil střelec za zabití Cecila, by se do pokladny parku dostalo za pár dní z poplatků za pozorování.

Reklama

Související témata:

Výběr článků