Hlavní obsah

Pět milionů Indek vytvořilo lidský řetěz dlouhý přes 600 kilometrů. Bojují za rovnoprávnost

2. 1. 2019, 9:44

Desítky tisíc žen vytvořily v úterý v jihoindickém státě Kérala lidský řetěz dlouhý 620 kilometrů. Chtěly tak podpořit rovnoprávnost obou pohlaví, informovala agentura AFP. Zároveň se tím postavily za rozhodnutí soudu, který vynesl rozsudek ve prospěch žen ve sporu o přístup do jednoho z místních hinduistických chrámů.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Ženy v Indii utvořily lidský řetěz dlouhý přes 600 kilometrůVideo: Reuters

 
Článek

Indický soud loni v září rozhodl o zrušení stovky let platného zákazu vstupu žen ve věku od deseti do 50 let do horského chrámu Sabarimala. Tento zákaz byl podle soudu nezákonný, protože porušoval právo na vyznání víry.

S tím ale nesouhlasí konzervativní hinduistické skupiny, které nadále brání ženám ve vstupu do chrámu. Tvrdí, že zachování zákazu vstupu žen ve věku, kdy mohou menstruovat, je nezbytné kvůli rituálům spojeným s hlavním bohem chrámu, který žije ve věčném celibátu.

Od vynesení rozsudku se do chrámu pokusilo vejít jen několik málo žen, žádná se ale nedostala až dovnitř. Nejblíže tomu byly v říjnu dvě ženy, které doprovázelo více než sto policistů, kteří je chránili před protestujícími konzervativci. Ti na ženy házeli kameny. Těsně před vstupem do chrámu se nakonec dvojice musela vrátit.

Do řetězu se zapojilo víc žen, než organizátoři čekali

K vytvoření lidského řetězu ženy vyzvala levicová vláda státu Kérala. Organizátoři původně očekávali, že se protestu zúčastní asi tři miliony žen, nakonec jich ale z různých částí jihoindického státu dorazilo podle BBC kolem pěti milionů. Ženy se shromáždily na silnicích od severozápadního cípu státu po hlavní město Tiruvanantapuram na jihovýchodě.

„Toto je skvělý způsob, jak ukázat, jakou moc ženy mají, jak si můžeme dodat vzájemně síly a pomoci jedna druhé... Nemyslím si, že tradice či zpátečnictví jakéhokoli druhu by měly ženy zastavit. Ti, kteří se chtějí modlit, mají právo se modlit,“ řekla jedna z protestujících stanici BBC. Podle další se dnešní protest netýkal jen přístupu do chrámu Sabarimala. „Věřím, že muži a ženy jsou si rovni,“ zdůraznila.

Reklama

Výběr článků