Hlavní obsah

Nad švýcarskými Alpami uspořádala příroda úchvatnou přehlídku atmosférických jevů

30. 6. 2020, 20:26
Novinky, pal

Jako kdyby příroda chtěla ukázat, co všechno dovede. 26. června bylo na obloze nad švýcarskými Alpami, konkrétně nad horským masivem Diablerets, který je součástí Bernských Alp, k vidění hned několik atmosférických jevů najednou.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Nad švýcarskými Alpami bylo k vidění hned několik atmosférických jevůVideo: AP

 
Článek

Název Les Diablerets znamená ve francouzštině „ďáblovy sítě“. Tento týden v oněch sítích, které se rozprostírají kolem horského masivu ležícího nedaleko švýcarského města Sion, uvízla ohromující podívaná.

Dominanta Ženevy už zase tryská. Symbolizuje návrat k normálu

Cestování

Na obloze se nad horami v krátkém sledu ukázalo hned několik atmosférických jevů. Z nichž nejzajímavější bylo solární halo, které obklopoval duhový kruh. Tomuto jevu se říká velké halo.

Jev, který se vyskytuje jen několik dnů v roce

„Malé halo tady v horách bývá poměrně často k vidění, ale aby bylo v duhovém kruhu, tak to se stává většinou jen v létě, když je slunce vysoko na obloze,“ řekl autor videa pro agenturu AP.

Pokochejte se unikátním zatměním Slunce. V Česku ho bohužel nevidíme

Věda a školy

Jednotlivých halových jevů existuje celá škála. V průměru jen několik málo dnů v roce lze na obloze pozorovat velké halo, jehož poloměr je asi 46° kolem středu slunečního kotouče. Toto halo je vždy méně výrazné než malé halo s poloměrem 22°, které je vždy současně viditelné.

Velké halo vzniká lomem světla na náhodně orientovaných šestibokých ledových sloupcích, do nichž paprsek vniká podstavou a vychází boční stěnou. Jeho vznik tedy vyžaduje stejně náhodnou orientaci krystalů jako malé halo, jen dráha paprsků v krystalu je odlišná.

Reklama

Výběr článků