Hlavní obsah

Mořská hvězdice je zabiják

3. 1. 2003, 15:49 – OCEÁN
Novinky, Jan Novák

Jako neškodný živý ornament vypadají na první pohled mořské hvězdice. Tvor, který pro turisty představuje symbol krásy podmořského světa, je ve skutečnosti nebezpečný predátor, jenž nezná slitování.

Foto: Kamil Kopecký
Článek

Pohyb mořských hvězdic po dně je tak pomalý, že je mnoho lidí považuje za přisedlého živočicha - podobně jako jsou třeba slávky, ústřice nebo koráli. Ve skutečnosti se posouvají po písku a skalách sice pomalu, ale vytrvale. Právě ve vytrvalosti je největší zbraň těchto dravců. Svou kořist přitom zabíjejí způsobem, před nímž by bledly závistí i ty nejobludnější kosmické stvůry z hollywoodské filmové produkce.

Nenápadné horory

Zdánlivě neohrabané a slepé hvězdice jsou ve skutečnosti obávanými škůdci chovů ústřic a jedlých slávek, protože - podobně jako někteří lidští labužníci - se specializují právě na tyto pochoutky. Na rozdíl od člověka dokáží jejich lastury otevřít bez jakýchkoliv nástrojů. Postup je jednoduchý, ale z hlediska oběti dost hrůzný. Hvězdice obklopí mlže svými rameny a přisaje se k lasturám velkým množstvím malých panožek na jejich spodní straně. Pak začne pomalu táhnout. Zdánlivě nemá šanci na úspěch, protože mlž svírá lastury mnohem větší silou; i člověk bez speciálního nástroje je spíš rozbije než otevře. Slabina měkkýšů však spočívá v tom, že hvězdice je vytrvalejší. Někteří mlži začnou umdlévat již po několika desítkách minut, jiní až po hodinách. Ale hvězdice si ráda počká… Když sevření jen nepatrně povolí, začíná druhé dějství, které v mnohém připomíná filmové horory. Stačí, aby se okraje lastur od sebe oddělily jen na několik málo desetin milimetru a hvězdice dovnitř vsune svůj vychlípitelný žaludek. Ten začne vylučovat trávicí šťávy a oběť spořádá v jejím vlastním úkrytu. Některé druhy hvězdic nekladou vajíčka, ale nechávají vyvíjet mladé jedince ještě uvnitř svého těla. Obvykle při tom vypukne boj na život a na smrt mezi ještě nenarozenými potomky, takže do moře nakonec vyplují jen ti nejsilnější.

Hydraulický živočich

Snad ještě neobvyklejší je pohybový aparát hvězdic a dalších ostnokožců, mezi něž patří. Tito tvorové nepoužívají k pohybu svaly, jako člověk nebo jiná zvířata, ale systém, který se ze všeho nejvíc podobá brzdové soustavě automobilů, nebo jiným hydraulickým zařízením. Přenos síly se totiž děje pomocí kapaliny - v tomto případě nikoliv brzdové, nebo hydraulického oleje, ale zvláštního tzv. coelomového roztoku s vysokým obsahem bílkovin. To však nic nemění na skutečnosti, že hvězdice má skutečnou hydraulickou soustavu. Hydraulika hvězdic se nazývá ambulakrální soustava a tvoří ji množství trubic vedoucích k panožkám a dalším výrůstkům, které se pohybují podle změn tlaku kapaliny. S okolním prostředím je systém spojen madreporovou deskou - pórovitým filtrem, který reguluje vnitřní tlak. V každém rameni hvězdice jsou na spodní straně řady panožek, sloužících k pohybu a lovu. Kromě toho je ale na povrchu také mnoho miniaturních chapadel, jimiž se tvor očišťuje. Jakkoliv to vypadá neohrabaně, jde o systém, který se v průběhu vývoje nepochybně osvědčil. Hvězdice totiž vznikly v pravěkých mořích už před několika stovkami miliónů let a za celou tu nepředstavitelně dlouhou dobu nebylo třeba na jejich konstrukčním schématu nic podstatného měnit. Byly tu dávno před dinosaury a zůstaly i po nich. Příchod člověka na scénu zažily už jako velmi starý druh - a nelze tak docela vyloučit, že budou také lhostejnými svědky jeho odchodu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků