Hlavní obsah

Místo léku na zrak dostala Britka v lékárně mast na poruchu erekce, aplikovala ji

9. 1. 2019, 14:18

S poškozeným zrakem skončila v nemocnici Britka, která si z lékárny nedopatřením odnesla místo léku na syndrom suchých očí mast na poruchy erekce. Nic netušící žena ze skotského Glasgowa si víčka potřela mastí Vitaros místo lékařem zamýšleného očního zvlhčovače VitA-POS. Podle stanice BBC by neměl mít omyl vážné následky.

Foto: Archiv, Právo

Ilustrační foto

Článek

Zatímco lékař předepsal pacientce správný lék, v lékárně si patrně jeho rukou psaný text špatně přečetli a vydali ženě lék určený na mužské sexuální potíže. Po jeho aplikaci ženu začaly silně bolet oči a viděla rozmazaně, proto ji několik dní ošetřovali v nemocnici pomocí antibiotik a dalších medikamentů.

Podle glasgowské oční lékařky Magdaleny Edingtonové, která případ popsala v prosincovém čísle odborného magazínu BMJ Case Reports, nejsou omyly při předepisování léků výjimečné.

„Na tomto případě je ovšem neobvyklé, že se ani pacientka, ani praktický lékař, ani vydávající lékárník nepozastavili nad faktem, že byla ženě předepsána mast na erektivní dysfunkci s instrukcemi k aplikaci na oči,“ podotkla Edingtonová.

Její zpráva doporučuje lékařům jednoduchou věc: pište recepty čitelně a velkými písmeny. BBC uvádí, že jen za minulý rok doktoři, lékárníci a nemocniční personál udělali zhruba 237 milionů chyb v předpisech, což odpovídá jedné chybě na každých pět předepsaných léků. Do chyb se započítávají chybně vydané léky, špatné dávkování a zpoždění při podání medikace.

Reklama

Výběr článků