Článek
Los se snaží podle odborníků přes Ostravsko a Zlínsko dostat prastarou migrační trasou přes Třeboňsko na Šumavu. Na Zlínsku se nikde dlouho nezdržuje.
U Zlína v úterý vyfotil losa evropského Matěj Doležel. „Pohyboval se ve Zlíně na Příluku v průmyslové zóně okolo 10:15 až 10:40. Bylo to hned u cesty, od vrátnice firmy tak deset metrů. Přes cestu na druhé straně jsou hned baráky. Choval se ale klidně. Jen trochu pajdal na zadní nohu a vypadal vyčerpaně,“ řekl Novinkám Doležel.
„V neděli se na chvíli objevil v našem rybářském revíru na Lukově. Škody žádné neudělal. Jen přeplaval jeden z rybníků,“ uvedl předseda Rybářského moravského svazu Zlín Marcel Kresta.

Sameček losa evropského v ulicích okrajové části Zlína
Jeho slova potvrdil i autor videa a několika fotografií Roman Mahďák. „Los vlezl do vody a plaval v Lukově na zadním rybníku. Byl absolutně klidný. Vstoupil do rybníka, přeplaval a odešel. Nebyla jiná cesta než přes vodu. Přešel pak cestu směrem k Lešné a ke Kostelci u Zlína,“ řekl Novinkám Mahďák s tím, že se los v Lukově u Zlína pohyboval jen třicet metrů od zástavby.
V pondělí los přecházel přes Kostelec u Zlína až k okrajovým částem sedmdesátitisícového Zlína.
„Dnes dopoledne jsme měli hlášené, že se los pohybuje v místních částech Zlína Příluky a Lužkovice. Je to volně žijící živočich, jen prochází krajinou, určitě ho nebudeme odchytávat. Nepůsobí žádnou škodu. Pokud by ale někde ohrožoval silniční provoz nebo vnikl do nějakého areálu, odkud by se nemohl dostat ven, pomohli bychom,“ sdělil v úterý Novinkám zástupce ředitele Městské policie Zlín Pavel Janík.
Řidiči by však podle něj měli dbát zvýšené opatrnosti a počítat při setkání se zvířetem s tím, že kdyby jej viděli blízko silnice, měli by zpomalit, aby nedošlo k případnému střetu se zvířetem.
Jak zároveň Janík potvrdil, za několik desetiletí nepamatuje, že by se po Zlínsku procházel volně žijící los. „Měli jsme tu ale vloni nad Zlínem medvěda, který tu hledal nevěstu,“ podotkl Janík.

Los evropský v Lukově na Zlínsku
Na Zlínsko se samec losa evropského dostal z Moravskoslezského kraje, kde byl pozorován asi měsíc. Podle ochránců přírody i zoologů se k nám los zatoulal z Polska.
Snaží se dostat na Šumavu
„V Česku byli losi evropští vyhubeni, ale v posledních 30 až 40 letech se k nám vrací a jejich populace se stabilizuje. Daří se jim na úpatí Šumavy, v Novohradských horách, v povodí řeky Malše a Lužnice, tam je to pro ně ráj. Migrují k nám z Polska. Žijí od středního Polska nahoru až na sever, samozřejmě nejvíce jich je ve Skandinávii a v evropské části Ruska,“ vysvětlil pro Novinky Jan Pluháček, zoolog z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity, který zároveň pracuje v olomoucké zoo.
Dodal, že losi evropští se v Česku začali kromě Šumavy objevovat i jinde, například v Českosaském Švýcarsku, v okolí Berounky, v Polabí. „Těch biotopů je více, kde by u nás mohli v klidu žít. Los není horské zvíře, má rád naopak nížiny, kde je pestrá vegetace, mokřady a voda,“ líčil Pluháček s tím, že los, který se toulá severní Moravou a Slezskem, se zřejmě snaží přes Třeboňsko dostat na Šumavu, ale není vyloučeno, že by mohl zakotvit i jinde.

Los evropský v Bítově u Bílovce.Video: archiv čtenáře Novinek
„Los je samotářské zvíře, když se mu někde bude líbit, tak tam i zůstane,“ konstatoval zoolog.
Los evropský patří mezi největší evropské savce. Ve střední Evropě byl člověkem vyhuben, během 20. století se sem začal opět šířit z Polska. U nás nejvíce losů žije na Šumavě na pravém břehu Lipna, domov tu má zhruba 15 jedinců. Pro přežití této naší populace je zásadní, aby se sem mohla dostávat migrující zvířata z Polska. V České republice jsou od roku 2020 migrační koridory velkých savců závazným podkladem pro přípravu územních plánů všech stupňů a musí se s nimi počítat.