Hlavní obsah

Kočky budou v novozélandské metropoli povinně nosit čip, hlavně kvůli ptákům

5. 8. 2016, 11:15

Kočky žijící v novozélandské metropoli Wellington budou muset jejich majitelé brzy opatřit čipem. O rozhodnutí radnice hlavního města, které má pomoci především při ochraně vzácných druhů ptáků, informovala místní média. V minulosti se objevily i návrhy, že by byly kočky na Novém Zélandu zcela zakázány.

Foto: Vojtěch Pospíšil, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Čip o velikosti zrnka rýže budou muset všechny wellingtonské kočky nosit pod kůží nejpozději za rok a půl. Registrace přinese i zlepšení ochrany vzácných druhů místních ptáků, kteří se často stávají obětí domácích šelem, tvrdí radnice hlavního města. Protesty některých spolků milovníků koček starostka Celia Wadeová-Brownová odmítla s tím, že podle průzkumu s čipováním svých mazlíčků souhlasí 83 procent chovatelů.

Ochránci novozélandské divoké přírody v minulosti navrhovali například i zavedení zákazu vycházení koček, kterých v metropoli žije podle odhadů 20 až 30 tisíc. Ekologický aktivista Gareth Morgan před třemi lety spustil dokonce kampaň, jejímž cílem bylo zbavit Nový Zéland koček zcela. Docílit toho chtěl například jejich povinnou kastrací.

Novozélandští domorodí ptáci neměli po tisíce let přirozeného nepřítele v podobě dravců. Některé druhy, kupříkladu kiwi, se staly nelétavými. Příchod lidí a zvířat typu koček, psů či hlodavců, která s sebou člověk na ostrov přivezl, měl za důsledek úplné vyhynutí jistých ptačích druhů, další pak ohrozil.

Někteří vědci ale s odpůrci chovu koček na Novém Zélandu nesouhlasí. Upozorňují, že domácí šelmy možná spíš domorodým ptákům pomáhají, když snižují populaci hlodavců, kteří se někdy živí ptačími vejci.

Podle průzkumu veřejného mínění z roku 2011 vlastnilo 48 procent novozélandských domácností nejméně jednu kočku, což je podstatně vyšší procento než v dalších vyspělých zemích. Celkový počet koček na Novém Zélandu dosahuje 1,4 miliónu, uvádí se v průzkumu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků