Hlavní obsah

Kamera zaznamenala hladký průchod brouka skokanem

13. 8. 2020, 6:48
Novinky, pal

Příběhy o tom, jak někdo prošel trávicím traktem nějakého tvora živý, jsou stejně tak populární, jako nepravdivé. Jeden tvor to však opravdu dovede. Jmenuje se regimbartia attenuata, nebo také hydrophilus attenuatus Fabricius, a na videu pořízeném japonským vědeckým týmem je vidět, jak prochází břichem žáby a vychází zcela zdráv druhou stranou.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Žába snědla brouka, ten z ní vylezl druhou stranou živý Video: Shinji Sugiura via Storyful, AP

 
Článek

Je to jeden z experimentů, u kterých si možná říkáte, proč se vlastně dělají. Japonští vědci zkoumali, jak je možné, že zástupce broučí čeledi vodomilovitých zvládne přežít, když ho spolkne skokan černoskvrnný, a vyjít bez úhony druhou stranou.

Narodila se s orgány mimo tělo. Dívenka se ráda mazlí se svým žaludkem

Oba tvorové se v přirozeném prostředí potkávají v Japonsku na zavodněných rýžových polích. Zatímco skokan černoskvrnný jinak žije také na Korejském poloostrově a v Rusku, vodní brouk se vyskytuje také v Austrálii. Výzkum vědců Univerzity v Kóbe se zabýval tím, jak vodní brouk dokáže projít trávicím ústrojím žáby.

Symbióza na rýžových polích

Japonští vědci zjistili, že jiní brouci tuto schopnost nemají a žába je normálně zhltne. Vodomil však skokanem projde, jako by si vyšel jen na zajímavou vycházku. Poté, co broukovi vědci namazali nohy voskem, už ale bylo všechno jinak a žába ho pozřela. I tak to ale pro ni nebylo snadné sousto. Skokan tohoto vodního brouka trávil až 150 hodin.

Vzácný střevlík žije na Lipensku

Regimbartia attenuata má schopnost, kterou vědci nazvali „aktivním únikem“. Je totiž schopen pomocí svých nohou projít trávicím traktem většiny tvorů. V případě procházení skokanem mu to trvalo většinou zhruba šest hodin, ale rekordní zaznamenaný čas, který japonští vědci naměřili, je pouhých 7 minut.

Tito brouci se běžně v přírodě považují za škůdce v rybích líhních, ale na rýžových polích v Japonsku právě se skokanem černoskvrnným vytvořili symbiotickou dvojici. Podle vědců totiž právě aktivní snaha brouka o průchod trávicím traktem umožňuje skokanovi lepší vyprazdňování.

Reklama

Výběr článků