Hlavní obsah

Jízda na kole bez držení řídítek je proti lidským právům, tvrdila britská policistka

2:55
2:55

Poslechněte si tento článek

Londýnský právník a ekologický aktivista před pár dny zveřejnil video, na němž s policistkou diskutuje o pokutě za jízdu na kole bez držení řídítek. Podle ní jde o zásah do lidských práv, zatímco muž doporučuje, že by si policisté v ulicích měli posvítit především na krádeže kol a mobilních telefonů.

Foto: DPphoto, Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Paul Powlesland pracuje jako advokát, ale také se silně angažuje na poli ochrany přírody. Není tedy divu, že se coby zakladatel organizace Lawyers for Nature často pohybuje po londýnských ulicích na kole. Má to však jistá úskalí.

Jedno takové zveřejnil na sociální síti X jako reakci na příspěvek londýnské policie, která avizovala boj za „bezpečnější ulice“ v rámci kampaně, jež se zaměřuje na nejrůznější „přestupky, které jsou důležité pro občany, například na cyklisty projíždějící křižovatkami na červenou“.

Na to Powlesland reagoval videem, které natočil již 2. dubna jako jakousi trucovitou reakci na incident z 5. března, kdy mu londýnská policistka udělila pokutu za to, že jel na kole a při tom nedržel řídítka. Když ji tedy zhruba po měsíci uviděl znovu, pocítil silné nutkání si to s ní vyříkat.

Podle londýnské policie zveřejněné záběry zachycují pouze část zhruba tříminutové konverzace. Aktivista se policistky mimo jiné ptá, zda bude rozdávat pokuty každému, kdo na kole v dopravní špičce pustí řídítka, a žena ve službě mu odpovídá, že pokud takovéto „hříšníky“ přistihne, pokuta je nemine.

Vedle toho však policistka vysvětluje, že jízda bez držení řídítek ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu a porušuje druhý článek britského dokumentu označovaného jako Human Rights Act 1998, jenž vychází z evropské Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod a zjednodušeně řečeno by se dal označit za obdobu české Listiny základních práv a svobod.

„To je právo na život, ne?“ reaguje na to překvapený Powlesland, jenž pak neotálí s doporučením, že londýnští policisté by místo šikanování cyklistů měli začít něco dělat s krádežemi kol, mobilních telefonů a další drobnou kriminalitou v ulicích, která je v Londýně čím dál častější.

Právo na život

Web The Telegraph mu v tom dává částečně za pravdu, když uvádí, že zmíněný druhý článek stanovuje, že právo každého člověka na život je chráněno zákonem a že „nikdo nesmí být zbaven života, s výjimkou popravy na základě rozsudku soudu po odsouzení za trestný čin“.

Navzdory této až absurdní argumentaci se však vedení londýnské policie za svou zaměstnankyni postavilo. Její mluvčí sdělil, že policisté Powleslandovo video zaregistrovali, ale znovu zopakoval, že v den, kdy bylo natočeno, žádnou pokutu nedostal. K tomu došlo již o měsíc dříve, když byl přistižen, jak jede na kole s pažemi doširoka roztaženými.

Na základě zákona o silničním provozu tedy dostal pokutu za nebezpečnou a bezohlednou jízdu. Pokud by chtěl toto rozhodnutí napadnout, jsou policisté podle mluvčího ochotni dostavit se k soudu a tam předložit všechny důkazy, které k Powleslandově přestupku shromáždili.

Výběr článků

Načítám