Článek
„Kdo se zastaví, stane se součástí roje,“ napsal pod své video jeden z diskutujících. Podle odborníků, které citoval deník Mirror, nepamatují britské ostrovy něco podobného téměř 50 let.
Populaci slunéček pohání ideální kombinace občasných dešťů, spalujících veder a velký výskyt mšic, které jsou pro zmíněný okřídlený hmyz přirozenou potravou. „Hojnost mšic znamená, že berušky mají co jíst,“ potvrdil pro deník The Sun profesor zoologie na Oxfordské univerzitě Tim Coulson.
Beachgoers are ‘hiding in cars’ as ladybirds swarm beaches
Posted by The Sun on Monday, July 14, 2025
„Lidé by se měli naučit slunéčka milovat. Jsou to účinní predátoři mšic, které mohou být hlavním škůdcem mnoha druhů rostlin. Stejně jako vlci v některých částech světa udržují pod kontrolou počty jelenů, berušky udržují na nízké úrovni počty mšic,“ dodal Coulson.
To, co je požehnáním pro farmáře a zahrádkáře, ale nyní nepřináší radost lidem v ulicích a na plážích. Na jižním pobřeží Anglie lidé utíkali od vody do aut a bouchali rychle dveřmi, aby všudypřítomným beruškám unikli.
Jinde lidé pozorovali, jak se slunéčka hrnou do restaurací a dosedají na stoly, zákazníky, a dokonce i na jejich talíře. „Jedna mi přistála na obličeji, další pak na mých psech,“ postěžovala si jedna žena.
Huge swarm of LADYBIRDS hits the UK - in largest sighting since 1976 https://t.co/rebvn2Itqn via @MailOnline
— Marjorie (@marjieN) July 20, 2025
V polovině července museli rozhodčí na stadioně v Londýně na krátko přerušit kriketový zápas mezi Anglií a Indií, když se na hrací plochu snesl početný roj červenokřídlého hmyzu. „Něco takového jsem ještě nikdy neviděl,“ poznamenal zástupce kapitána domácího celku Ollie Pope.
Profesor ekologie na Cambridgeské univerzitě Peter Brown přirovnal letošní invazi berušek k horkému létu v roce 1976. Odborníci tehdy odhadli počet slunéček jen na jižním a východním pobřeží Anglie na 23 miliard.