Hlavní obsah

Internet oslavil dvacetiny

3. 1. 2003, 17:36 – NEW YORK
Novinky, Lenka Hloušková, CNN

Před dvaceti roky vyměnila skupinka nadšenců u vzájemně propojených počítačů protokol NCP za TCP/IP. Pro laiky neprůhledná písmena skrývala revoluční změnu, umožnila vytvoření celosvětové sítě - internetu. Z počátku jeho výhod využívalo jen pár stovek lidí, dnes už je to několik stovek miliónů osob.

Článek

Ve skříních prý mnohým z pamětníků změn z prvního ledna 1983 visí bílá trička s nápisem "přežil jsem přechod na TCP/IP protokol". Tehdy 400 počítačů propojených do systému ARPANET poprvé využilo jednotný protokol, tj. jakýsi jazyk počítačů, nazvaný TCP/IP. "Byl to opravdový zlom. S odstupem času mi vše připadá jako zázrak, " říká jeden jeho z vynálezců Američan Vint Cerf. Zároveň ale přiznává, že uchycení novinky později vžité pod slovem internet, spolu s uznáním jeho data zrodu výrazně napomohlo i rozšíření osobních počítačů do řadových domácností počátkem 80. let.

ARPANET expanduje

Skutečné dějiny internetu však začaly zhruba o dvacet let dříve na půdě americké armády. Tehdejší Ministerstvo obrany USA vytvořilo v 60. letech speciální síť mezi svými počítači, tzv. ARPANET, která měla přežít případný jaderný útok. Její uvolňování pro běžnou komunikaci začalo pozvolna až v 70. letech, například vznikem oblíbeného e-mailu či propojení vybraných počítačů ve Spojených státech s Británií a Norskem. Skutečný rozvoj ale přinesla až 80. léta, kdy se na amerických univerzitách počítače propojovaly po stovkách.

90. léta a hypertext

Další zlom přinesl rok 1989 zavedením tzv. hypertextových dokumentů, vzájemně propojených na základě odkazů v textu. Vznikla celosvětová síť, systém tzv. www stránek, jejichž masivní rozšíření s sebou přineslo decentralizaci dosud šířených informací. Začaly se ozývat hlasy volající po cenzuře celosvětové sítě přinášející nejen množství užitečných rad, ale například i pornografii. Do Čech se internet dostal zhruba před deseti lety. V současnosti u nás jeho služeb využívá asi dvacet procent domácností.

Reklama

Související témata:

Výběr článků