Hlavní obsah

Fenka Máša u Vsetína vyhrabala poklad ze 14. století

13. 9. 2021, 10:29

Hliněný hrneček plný stříbrných pražských grošů ze 14. století odevzdal muž, který poklad objevil spolu s přáteli na procházce se psem v obci Ústí u Vsetína. Jeden z nejcennějších archeologických nálezů v historii regionu zkoumají odborníci Muzea regionu Valašsko. Po ukončení všech potřebných rozborů si bude moci unikátní nález prohlédnout i veřejnost.

Foto: Archiv Muzea regionu Valašsko

Hliněný hrneček plný stříbrných pražských grošů ze 14. století.

Článek

Nálezci, kteří si přáli zůstat v anonymitě, našli poklad začátkem srpna. „Vlastně ho vyhrabala při procházce naše fenka Máša, byl jen pár centimetrů pod zemí. Šlo o malou hliněnou nádobku, ze které vyčuhovaly mince. Hned bylo jasné, že půjde o nějaký starý poklad. Vytáhli jsme ho ven a nahlásili,“ svěřil se jeden z nich.

Poklad převzal archeolog Muzea regionu Valašsko Samuel Španihel, pod jehož patronaci spadají všechny podobné nálezy v oné části Zlínského kraje. „Vzápětí jsem na místě provedl dohledávku, ale nic dalšího už jsem tam neobjevil,“ uvedl Španihel.

Foto: Archiv Muzea regionu Valašsko

Cenný poklad vyhrabala fenka Máša.

Ze základní prohlídky vyplynulo, že ony vyčnívající mince jsou pražské groše z druhé poloviny 14. století. Než ale mohlo dojít na vyjmutí obsahu nádobky, bylo třeba provést několik dalších nezbytných úkonů. Poklad mimo jiné putoval i na CT „vyšetření“ do valašskomeziříčské nemocnice.

„Potřebovali jsme vědět, co se skrývá pod horní vrstvou mincí, abychom mohli zvolit nejvhodnější a hlavně nejšetrnější způsob, jak vybrat obsah hrníčku,“ vysvětlil ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.

Snímky z CT ukázaly, že nádobka je plná mincí. Otázkou tak pouze zůstávalo, kolik jich bude, zda jde čistě o stříbrné groše a zda se uvnitř neskrývá i další archeologicky cenný materiál, který může přinést spoustu dalších důležitých informací.

Foto: Archiv Muzea regionu Valašsko

V hrníčku se nacházelo bezmála 380 stříbrných pražských grošů ze 14. století.

Rozebírání pokladu proběhlo ve středu 8. září a účastnili se ho i jeho nálezci. Konzervátor muzea z nádobky postupně vyjmul 374 mincí a slepenec nejspíše tří mincí, který prozatím nešel rozdělit. Ve všech případech šlo o stříbrné pražské groše různé ražby. Část z nich byla ukryta ve zbytcích plátěného měšce. „Já bych chtěl poděkovat poctivým nálezcům za to, že poklad odevzdali. Svým přístupem pomohou odhalit další kus historie regionu a také umožní, aby si tyto krásné mince mohla prohlédnout i veřejnost,“ zhodnotil Španihel.

Pochvalu si už vysloužil i postup muzejníků, konkrétně z úst Zuzany Fišerové, radní pro školství a kulturu Zlínského kraje, který je zřizovatelem Muzea regionu Valašsko. „Děkuji odbornému týmu muzea za skvělé provedení všech úkonů spojených s nálezem pokladu. Je to velmi cenná věc a každá chyba v postupu by mohla být fatální. Nález nyní projde dalším podrobnějším rozborem, který pomůže určit přesnější stáří i cenu nalezených mincí. Pečlivě prozkoumán bude i další obsah nádobky, zda se v něm nenachází ještě další zbytky tkaniny, rostlin a jiného materiálu. Složení keramického hrníčku a dalších fragmentů určí archeometrická analýza,“ uvedla Fišerová.

Reklama

Výběr článků