Hlavní obsah

Chození kolem domu vyneslo stoletému muži rytířský titul

17. 7. 2020, 17:29

Britská panovnice Alžběta II. v pátek povýšila na rytíře stoletého veterána Toma Moorea a udělila mu tak právo užívat titul sir. Mooreovi se během koronavirové krize podařilo vybrat 33 milionů liber (přes miliardu korun) pro přetížené britské zdravotníky. Informovala o tom agentura Reuters.

Foto: Profimedia.cz

Královna Alžběta II. pasovala Thomase Moorea do rytířského stavu.

Článek

Veterán ze druhé světové války získal peníze pro systém britského veřejného zdravotnictví NHS, který byl vystaven náporu v souvislosti s epidemií způsobenou koronavirem. Dokázal to tím, že s pomocí chodítka před svými stými narozeninami, které oslavil 30. dubna, stokrát urazil vzdálenost 25 metrů kolem své zahrady. Sportovním výkonem si vysloužil i zápis do Guinnessovy knihy rekordů.

Thomas Moore či Thomas More?

Alžběta II. Moorea pasovala mečem při soukromé venkovní ceremonii na hradě Windsor. V minulých měsících 94letá panovnice zrušila takřka veškeré schůzky; osobní přijetí Moorea je proto výjimečnou poctou, píše agentura DPA.

Foto: Profimedia.cz

Thomas Moore se může honosit titulem sir.

Moore již dříve zmínil, že by bylo vtipné, kdyby se mu říkalo sir Thomas Moore. Británie už totiž pod stejným titulem a velmi podobným jménem zná anglického renesančního humanistu, filosofa, právníka a státníka Thomase Morea.

Reklama

Výběr článků