Článek
Bratislavské noviny informovaly, že sokolníci Ján Šenkýrik a Peter Ondrejmiška instalovali na bytovky v bratislavské čtvrti Petržalka dvě speciální hnízda těchto dravců. „Obyvatelé paneláků tuto aktivitu přivítali, je to naděje v jejich zoufalém boji s přemnoženými holuby,“ uvedl web bratislavskenoviny.sk.
V příštím roce plánují instalovat třetí budku pro sokoly na tomto největším bratislavském sídlišti.
Tři mladí sokoli, dvě samičky a jeden sameček, si na svá nová hnízda a nové prostředí zvykali postupně. Zpočátku je denně navštěvovali sokolníci a krmili je holubím masem.
Uměle odchovaní jedinci
Petržalka se tak po Podunajských Biskupicích, Ružinově a Lamači stala třetí bratislavskou městskou částí, kde využívají sokoly stěhovavé k regulaci počtu holubů. „Sokoli holuby nejen loví, ale jejich permanentní přítomnost nutí holuby vyhledávat jiná teritoria,“ dodal web.
Sokoli umístění na panelácích v Petržalce nejsou přemístěni z volné přírody. „Jsou to uměle odchovaní jedinci, kteří se postupně stanou volně žijícími,“ vysvětluje Šenkýrik s tím, že cílem projektu je do deseti let vybudovat v bratislavských městských částech umělou populaci sokolů stěhovavých.
Tento druh v přírodě vyhledává skalní oblasti a podle odborníků mohou paneláky tyto skály sokolům evokovat. Na střeše paneláku jim stačí budka a plošinka se štěrkem. Na sídlištích mají dostatek potravy. Nejdostupnější kořistí sokola ve městě je holub, protože se pohybuje ve skupinách. Sokol stěhovavý je excelentní lovec. Při střemhlavém útoku dosahuje rychlosti kolem 300 kilometrů v hodině. Pro srovnání, holub létá přibližně osmdesátikilometrovou rychlostí.
Není jisté, zda se všichni sokoli z umělého chovu rozhodnou zůstat v Petržalce a rozmnožit se. Bratislavští sokoli si mohou najít partnery v různých částech města, ale autoři projektu věří, že budou ve městě hnízdit v horizontu deseti let.