Článek
Mercatorovo zobrazení vytvořil v 16. století vlámský kartograf Gerardus Mercator. Grónsko na něm kvůli protažení působí větší, než ve skutečnosti je, oproti tomu Afrika či Jižní Amerika vypadají malé, informuje agentura AP. V roce 2018 vznikla modernější mapa nazvaná Equal Earth, která zohledňuje zakřivení planety a kontinenty ukazuje s přesnějšími proporcemi.
Organizace Africa No Filter a Speak Up Africa proto letos v dubnu spustily kampaň, jejíž cílem je přimět instituce, aby namísto Mercatorova zobrazení začaly plošně využívat moderní mapy. Iniciativu podpořila v polovině srpna i Africká unie, která sdružuje všech 55 států na kontinentu. Jde o významný milník.
„Opravit mapy není jen záležitostí Afriky. Jde o pravdu a přesnost, které by měla zajímat celý svět. Když se budou generace, ať už v Africe nebo kdekoli jinde, učit z nepřesných map, budou mít zkreslený pohled na roli Afriky ve světě,“ uvedla Fara Ndiaye, spoluzakladatelka a šéfka organizace Speak Up Africa.
Je zastaralá, tvrdí odborníci
Iniciativa nachází podporu také u odborníků. Například profesor geografie Mark Monmonier z americké Syracuse University tvrdí, že Mercatorovo zobrazení je zastaralé a geografové dlouho doporučují lidem, aby ho nepoužívali jako stěžejní mapu.

Na Mercatorově vyobrazení je Grónsko větší než Afrika i Jižní Amerika, což neodpovídá skutečnosti.
„V 16. století to byla cenná pomůcka při navigaci, protože disponovala rovnými liniemi, díky níž měli mořeplavci jasně určený směr plavby. Mimo to ale nemá žádný smysl zobrazení nadále používat,“ míní Monmonier.
Doplnil, že i když Equal Earth nabízí přesnější proporce, nejlepším nástrojem pro pochopení skutečné velikosti kontinentů zůstávají sloupcové grafy. „Když na rovný list umístíte nepravidelně tvarované plochy, lidé budou mít problém přesně porovnat velikosti pevninských mas,“ zkonstatoval profesor.