Hlavní obsah

VIDEO: Díky novým sci-fi reproduktorům uslyší zvuk v místnosti jen někdo

21. 1. 2009, 12:03

Představte si kino, kde napravo sedí anglicky hovořící diváci a vlevo němčináři. Uprostřed pak milovníci italštiny. Všichni se dívají na stejný film, ale každý slyší jiný dabing. Přitom nepoužívají sluchátka. Zvuk se k nim totiž šíří pomocí nového vynálezu - extrémně směrových ultrazvukových reproduktorů. Nové reproduktory v Praze představil jejich tvůrce Američan Joseph Pompei.

Článek

Nová revoluční audio technologie ultrazvukových reproduktorů, které šíří zvuk v podobném paprsku jako světlo, si razí cestu do České republiky. Tato technologie dovoluje zvuk přesně namířit na požadované místo tak, aby lidé stojící mimo něj nic neslyšeli.

Zvuk je možné projektovat jako světlo

Pokud by si taková zařízení nakoupil například autosalon, který by vystavoval například třicet automobilů, pak toto zařízení umožní, aby informace o každém z vozů slyšeli jen zájemci stojící před ním. Ve výstavní hale by mohl být osloven libovolný počet skupin návštěvníků a vzájemně by nebyly rušeny.

"Neprodáváme zacílený zvuk, ale to ticho," uvedl Pompei. Hodnota výrobku, jehož cena se nyní na americkém trhu pohybuje od jednoho do dvou tisíc dolarů a v Česku bude zřejmě stát kolem 40 000 korun, spočívá v tom, že lidé nemusí poslouchat to, co nechtějí.

Pompei řekl, že používá toto zařízení ve svém bytě. Když sleduje televizní program nebo video, slyší zvuk jenom on a jeho přítelkyně si může za naprostého ticha číst knihu.

Využití nové technologie bude obrovské

Využití této technologie, která se neustále zdokonaluje, bude podle jejích stoupenců obrovské. V letadle či autobuse bude možné bez sluchátek přenášet zvuk videa k cestujícím v různých jazycích, aniž by byli rušeni jejich sousedé.

Velkoplošná reklama bude moci hovořit k lidem, ale jen k těm, kteří vstoupí do prostoru, do kterého bude dopadat směrovaný zvuk. Technologie bude použitelná i při přednáškách, kde bude možné bezdrátově poslouchat různé překlady.

Není podle českého stoupence této technologie Jana Hanáka daleko doba, kdy budou se zákazníky komunikovat bankomaty, aniž by to mohl poslouchat kdokoli jiný, což ocení například slepci či lidé se špatným zrakem.

Slepci na přechodu nebudou čekat na cvakání, které je upozorňuje na zelenou, ale semafory s nimi budou hovořit, dodal. Zařízení je energeticky nenáročné a podle jeho stoupenců zdraví neškodné.

Reklama

Související témata:

Výběr článků