Hlavní obsah

Umělá inteligence přinese majitelům víc zodpovědnosti

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

S rozšiřováním umělé inteligence se budou muset lidé připravit na nárůst zodpovědnosti za škody způsobené těmito technologiemi. Na setkání s novináři to uvedla Karin Pomaizlová z advokátní kanceláře Taylor Wessing. Lidé si budou muset rovněž zvyknout na nutnost lépe si chránit osobní údaje a na rizika spojená s narůstajícím množstvím dat, která o nich budou shromažďovat různá chytrá zařízení.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

U takzvaných samoučících strojů, které jsou schopné změnit svoje základní nastavení prostřednictvím předchozích zkušeností, bude muset kupující souhlasit s řadou omezení, jejichž prostřednictvím se bude výrobce snažit zbavit odpovědnosti za případné škody.

Kromě továrního naprogramování budou totiž chování těchto strojů ovlivňovat i předchozí situace, ze kterých se mohly učit. I takový autonomní robot na úklid a běžné opravy v domácnosti tak bude muset podle obchodních podmínek pracovat pod lidským dohledem, uvedla Pomaizlová.

Podobná situace nastala při květnové havárii vozidla Tesla Model S, kdy při jízdě se zapnutým systémem samořízení vozidlo narazilo do nákladního vozu, který kamery proti ostrému slunci nerozpoznaly. Podle Pomaizlové na takový případ myslí podmínky výrobce, ve kterých je uvedeno, že i v případě samořízení má řidič vozu věnovat pozornost provozu.

Strojově sbíraná statistická data

Další oblastí, se kterou se budou muset lidé i právní předpisy v souvislosti s postupující digitalizací vypořádat, je vlastnictví dat, která o lidech shromažďují různá zařízení. Nyní neexistuje vlastnické právo ke strojově generovaným datům, která vytvářejí při vzájemné komunikaci na síti stroje, uvedl další z partnerů kanceláře Taylor Wessing Thomas Rechberger. V současnosti jsou chráněné jen osobní údaje, patenty, autorská díla a další věci spadající do duševního vlastnictví.

Strojově sbíraná statistická data, i pokud nejsou personalizovaná, mohou mít pro řadu firem a lidí značnou hodnotu. Například jen odpověď na jednoduchou otázku, jakou barvu vozu lidé preferují, může prostřednictvím průzkumu trhu vyjít na desítky tisíc korun.

Podobnou odpověď, která může být zajímavá například pro výrobce automobilů, ale mohou přinést například statistická data zaznamenaná kamerovým systémem v rámci inteligentních dopravních systémů. Bude tedy nutné vyřešit, komu tato data patří a jak s nimi může komerčně nakládat, upozornil.

Internet věcí? Svět budou řídit mobily
Elektronika je rok od roku chytřejší. Už pár let jsou například na trhu pračky, ke kterým jde připojit smartphone, a na ulicích se můžete stále častěji setkat s lidmi, kteří mají na zápěstí hodinky s vlastním operačním systémem a nepřeberným množstvím funkcí. To je ale podle Wernera Strutha, šéfa americké pobočky společnosti Bosch, pouhý začátek. Hlavní roli podle něj budou hrát chytré telefony.„Není to tak dávno, co jsme se ptali, kolik lidí má chytrý telefon. Dnes se karta obrátila a místo toho zjišťujeme, kdo ho zatím ještě nemá. A právě smartphony jsou klíčem ke všemu,“ prohlásil již dříve Struth na veletrhu International Consumer Electronics Show (CES) v americkém Las Vegas.Podle něj už v současnosti začínáme pociťovat „digitální zpětnou vazbu“, kdy právě chytré telefony analyzují naše běžné denní aktivity. A to ať už pomocí chytrých hodinek, nebo nejrůznějších fitness náramků.Využívají k tomu speciální senzory, pomocí kterých data získávají. A ty se objevují ve stále více zařízeních. Už dnes je možné narazit na trhu na inteligentní domácí systémy, které dokážou monitorovat teplotu, a jejich majitelé ji mohou nastavovat na dálku pomocí chytrých telefonů. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám