Hlavní obsah

Twitter vyrazil do boje proti dezinformacím, zavedl novou funkci

25. 4. 2019, 11:12 – Brusel

Sociální síť Twitter kvůli volbám do Evropského parlamentu a parlamentním volbám v Indii zavádí novou funkci pro snadnější upozorňování na nepravdivé informace například o termínu či způsobu hlasování. Společnost to oznámila na svém oficiálním blogu. Ve zbytku roku chce nový nástroj zprovoznit i při dalších volbách po celém světě.

Foto: Matt Rourke, ČTK/AP

Logo Twitteru

Článek

Twitter rozšíří nabídku při nahlašování příspěvku o možnost, jejímž výběrem dá uživatel správcům sítě najevo, že dané sdělení obsahuje zavádějící informaci. Před odesláním zprávy může ještě uživatel důvody nahlášení konkretizovat. Funkce prý bude v Evropské unii plně provozuschopná od příštího týdne.

Foto: archív tvůrců

Přímo u každého příspěvku je možné nově nahlásit „dezinformace týkající se voleb“. V české verzi Twitteru ale tato položka zatím chybí.

V tiskové zprávě Twitter uvádí, že na jeho síti není povoleno šířit zavádějící informace o způsobu hlasování či o registraci k volbám, o požadavcích pro účast ve volbách, stejně jako nepřesná tvrzení o oficiálním termínu voleb. Podobné opatření učinil před loňskými volbami do amerického Kongresu i Facebook, ačkoli šíření manipulací a nepravd obecně vzato jeho pravidla neporušuje.

„Volební právo patří k základním lidským právům a veřejná debata na Twitteru není nikdy významnější než při volbách. Jakékoli pokusy o podkopání procesu registrace k volbám nebo samotné účasti ve volbách jsou v rozporu se základními hodnotami naší společnosti,“ napsal Twitter.

Reklama

Související témata:

Výběr článků