Hlavní obsah

QR kódy číhají v časopisech, soutěžích i na památkách

27. 2. 2013, 9:42
Novinky, mif

Společně s chytrými telefony zažívají v posledních letech boom i takzvané QR kódy, které je možné číst právě prostřednictvím mobilů. Narazit na ně můžete v časopisech, soutěžích a dokonce i na informačních tabulích některých pražských památek.

Foto: mif, Novinky

QR kód

Článek

QR kód je zkratka anglického Quick Response, tedy rychlá odezva. Na první pohled se tyto symboly výrazně neliší od obyčejných čárových kódů. Obsahují ale daleko více informací, přečtením mohou lidé získat nejnovější zprávy o počasí nebo sportu, ale například i přístup k lokalizovaným mapám, videím, zvláštním cenovým nabídkám nebo turistickým informacím.

Popularitě QR kódů nahrává především velice snadná obsluha. Všechny informace získáte velice jednoduše pouhým přiložením fotoaparátu telefonu ke QR značce. Potřeba je k tomu však ještě speciální software, který dokáže kód dešifrovat.

Foto: mif, Novinky

QR kód

Jedním z nich je například Seznam.cz QR čtečka. Stáhnout ji je možné zdarma pro Symbian, Windows Mobile, Android, iPhone, BlackBerry i pro mobily pracující se standardem Java. Tato aplikace vyniká proti konkurenčním snadnou obsluhou a nadstandardními funkcemi, jako je uložení kontaktů ve formě vizitky, možnost okamžitého volání či sdílení obsahu kódů na Facebooku.

Seznam.cz QR čtečku naleznete na internetových stránkách společnosti Seznam. Stáhnout si ji můžete zdarma do PC nebo nechat zdarma poslat přímo do mobilního telefonu.

Foto: Seznam.cz

Seznam.cz QR čtečka

QR kódy budou všude

Potenciálu QR kódů jsou si vědomy firmy i státní instituce. Už od konce loňského roku mohou jejich prostřednictvím získávat turisté informace o některých pražských památkách – například na Kostelu svatého Václava nebo Šalounově vile. Podobný systém funguje v USA, Anglii, Španělsku i dalších státech.

Foto: Praha10.cz

QR kód na Šalounově vile v Praze

Výrobci je zase umisťují na obaly svých výrobků. Například u potravin si pak zákazník může snadno ověřit, jaké konkrétní suroviny obsahují. U elektroniky přesné technické parametry a u oblečení jaké byly použity materiály.

Využívat je v rámci testovacího provozu začala přímo na náhrobcích i rakouská pohřební služba Aspetos. Díky QR kódům mohou lidé zjistit o nebožtících prakticky cokoliv.

„Na povrch kamene pokládáme speciální fólii. Nejdůležitější na celé věci je, že je to trvalé. QR kód nemůže být zničen nebo setřen. Sám o sobě je to rozkostičkovaný čtverec. Ten umístíme na náhrobní kámen, abychom tak vytvořili klíč k virtuálnímu prostoru. S QR kódem máme možnost převést virtuální svět do reality,“ uvedl kameník Timothy C. Vincent.

QR kódy na náhrobcích umožní pozůstalým dostat se k informacím o zesnulýchVideo: Novinky/Reuters

Pomocí QR kódu se truchlící dostanou na internetové stránky pohřební společnosti. „Funguje to jednoduše tak, že členům rodiny vytvoříme profil. Oni tam pak mohou ukládat data pro další generace. Mohou to být obrázkové galerie, videa, dokumenty, smuteční proslov, úmrtní oznámení a tak podobně,“ prezentoval funkčnost novinky mluvčí společnosti Aspetos Joerg Bauer.

O bezpečnost uložených dat se přitom pozůstalí podle něj nemusí vůbec obávat. „Uživatel tam může sám obsah vložit a zároveň nastavit přístupová hesla. V závislosti na nich se pak lze prostřednictvím chytrých telefonů k uloženým informacím dostat přímo na hřbitově,“ dodal Bauer.

Reklama

Související témata:

Výběr článků