Hlavní obsah

Počítače zvládnou už i znakový jazyk

16. 6. 2017, 11:47
Právo, Petr Svorník

Domluvit se v bance nebo na úřadě pomocí znakového jazyka by v budoucnu neměl být problém. Stačí využít počítačového překladatele. Pomocníka má na svědomí firma KinTrans z amerického města Dallas v Texasu.

Foto: archív tvůrců

Návrh nového programu pro rozeznávání znakové řeči.

Článek

Zatím tvůrci novou vychytávku zkoušejí v bankách a na úřadech ve Spojených arabských emirátech. „V příštích měsících by se měla objevit i na dalších místech,“ dodávají stránky newscientist.com.

„Program používá 3D kamery. Ty u dané osoby snímají pohyby rukou a těla, jimiž vyjadřuje jednotlivá slova,“ vysvětluje web. Počítač tyto obrazy vyhodnotí a úředníkovi je zobrazí v běžné psané angličtině či arabštině.

Foto: archív tvůrců

Takto vypadá speciální senzor pro rozeznávání znakové řeči.

Funguje to také obráceně – člověk, který neumí znakový jazyk, napíše odpověď a tu na obrazovce ve znakovém jazyce vyjádří počítačová postava. „Na světě má znakový jazyk jako svůj hlavní sedmdesát miliónů lidí, na světě existuje více než sto různých nářečí,“ počítá web.

„Náš systém rozpozná tisíce znaků v americkém a arabském znakovém jazyce, jeho přesnost je 98 procent,“ říká autor programu Mohamed Elwazer. Stroj prý bude brzy rozumět také portugalské a indo-pákistánské znakové řeči. Studium jazyků jej evidentně baví.

Reklama

Související témata:

Výběr článků