Hlavní obsah

Čínský soud zakázal Microsoftu prodej Windows

18. 11. 2009, 12:17

Soud v Číně nařídil americké softwarové společnosti Microsoft, aby zastavila prodej všech verzí svého operačního systému Windows, které jsou novější než verze z roku 1995. Microsoft podle soudu v čínských verzích systému protiprávně používal fonty, které vyvinula čínská společnost Zhongyi Electronic. Microsoft podle soudu porušil několik licenčních smluv, což ale firma odmítá a chce se odvolat.

Článek

Čínský podnik uvedl, že dal Microsoft licenci k využití svých fontů jen pro verzi Windows 95, americká firma prý ale fonty použila i ve verzích Windows 98, 2000, 2003 a Windows XP. Soud proto rozhodl, že Microsoft nemůže v Číně nabízet ani jednu z následných verzí, které vydal po verzi Windows 95.

Soud vydal rozhodnutí v pondělí, zatím ale není jasné, kdy začne verdikt platit, ani kolika kopií se problém týká. Podle agentury Reuters je to ale v každém případě pro Microsoft další rána, kterou v Číně dostal. Microsoft se totiž snaží zvýšit podíl na čínském trhu, potýká se tam ale s rozšířeným softwarovým pirátstvím.

"Microsoft respektuje práva duševního vlastnictví," uvedl americký podnik. "Práva duševního vlastnictví třetích stran využíváme pouze v případě, že k tomu máme legitimní právo," dodal Microsoft.

Na autorská práva se v Číně hledí stále častěji

Čína je dlouhá léta terčem zahraničních firem, které se domáhají ochrany autorských práv a práv duševního vlastnictví. Situace se ale rychle obrací, protože čínské firmy dozrávají a jsou technologicky na stále vyšší úrovni. Často už mají vlastní vývojové týmy a nespoléhají pouze na kopírování známých značek. Ochrany práv duševního vlastnictví se tak domáhají se stále větší intenzitou.

"Vítězství ve sporu proti globálně známé společnosti, jako je Microsoft, ukazuje, že Čína, přestože je stále rozvojovou zemí, činí pozitivní kroky vedoucí k ochraně práv duševního vlastnictví," řekl právní zástupce čínské firmy Zhongyi Ling Sin Jü.

Michael Vella z organizace Morrison & Foerster LLP se domnívá, že čínské firmy se budou svých práv domáhat stále častěji. "Viděli jsme to i v případě Tchaj-wanu. Tchajwanské firmy se zpočátku jen bránily, ale v posledních letech stále více sporů samy zahajují," řekl Vella, který je odborníkem na autorské právo.  

Reklama

Související témata:

Výběr článků