Hlavní obsah

Brusel vyšetřuje firmu Google kvůli asistentovi na Androidu

10. 9. 2021, 9:08 – Brusel

Americká internetová společnost Google čelí novému vyšetřování ze strany Evropské komise (EK). Důvodem je podezření, že firma nutí výrobce, aby na zařízeních s jejím operačním systémem Android nastavovali Google Assistant jako výchozí hlasovou asistenční službu. Uvedl to na Twitteru reportér zpravodajské agentury MLex.

Foto: Marko Djurica, Reuters

Mobil s operačním systémem Android (ilustrační foto)

Článek

Evropská komise podle agentury Reuters nechtěla tuto informaci komentovat. Poukázala nicméně na červnovou tiskovou konferenci, na které její místopředsedkyně Margrethe Vestagerová vyjádřila obavy ohledně praktik na trhu s hlasovými asistenčními službami. „Existují obavy ohledně snah omezit počet hlasových asistenčních služeb dostupných na chytrých zařízeních,” uvedla tehdy Vestagerová.

Google, který provozuje nejpoužívanější internetový vyhledávač na světě, dostal v posledních letech od Evropské komise za porušování pravidel hospodářské soutěže už tři pokuty v celkovém objemu 8,25 miliardy eur (zhruba 210 miliard Kč). Komise firmu pokutovala mimo jiné za zneužívání dominantního postavení na trhu u operačního systému Android.

V červnu komise zahájila nové vyšetřování společnosti Google s cílem zjistit, zda firma neomezuje konkurenci na trhu technologií pro digitální reklamu. Komisi zajímá, zda Google neupřednostňuje vlastní služby pro on-line reklamu před konkurenčními vydavateli, zadavateli reklamy a podniky, které nabízejí podobné služby.

V USA připravují další žalobu na Google, tentokrát kvůli monopolu v digitální reklamě

Internet a PC

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků