Hlavní obsah

Papež František: Internet je boží dar, ale je zatížený riziky

23. 1. 2014, 16:13

Papež František považuje světovou počítačovou síť za boží dar, který je ale zatížen četnými riziky. Svůj názor dal najevo v poselství ke Světovému dni komunikačních prostředků, které bylo ve čtvrtek zveřejněno ve Vatikánu. Internet podle hlavy římskokatolické církve může všem přinést větší možnosti setkávání a solidarity, „a to je dobrá věc, dar boží”.

Foto: Max Rossi, Reuters

Papež František

Článek

Zároveň ale také může vést k odloučení našich blízkých nebo k vyloučení těch, kteří k němu nemají přístup, upozornil. "Rychlost informace přesahuje schopnost reflexe a úsudku," varuje také papež v poselství nadepsaném Komunikace ve službě autentické kultury setkávání. "Jestliže komunikace slouží převážně k podpoře spotřeby, pak máme co do činění s brutální agresivitou," dodává.

"Nestačí brouzdat digitálními ulicemi, být prostě připojeni. Je třeba kontaktů, které doprovázejí skutečné setkání. Nemůžeme žít sami, uzavřeni v sobě samých," nabádá František.

V poselství rovněž vyzývá církev, aby otevřela dveře do digitálního světa, a byla tak v kontaktu s dnešními lidmi. Komunikace podle něj přispívá k projevení misijního poslání církve. "Nebojte se stát občanem digitálního světa!" naléhá.

Světový den komunikačních prostředků, ustanovený v roce 1963 druhým vatikánským koncilem, se slaví v neděli před letnicemi. Letos to bude 1. června. Papežovo poselství bývá obvykle zveřejněno 24. ledna, na svátek sv. Františka Saleského, patrona novinářů a spisovatelů.

Reklama

Související témata:

Výběr článků