Hlavní obsah

Spory operátorů a zákazníků o vyúčtování by se mohly prodražit

3. 3. 2014, 10:44

Spory operátorů a zákazníků o vyúčtování služeb by se mohly prodražit. Vláda by se měla brzy zabývat návrhem novely telekomunikačního zákona, který zvyšuje poplatky z vyřizovaných sporů ze dvou na čtyři procenta z vymáhané částky, minimálně však 1000 Kč namísto dosavadních 200 korun. Operátoři i zástupci spotřebitelů to považují za zhoršení podmínek.

Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Ilustrační foto

Článek

Spory o vyúčtování již měly dávno přejít z ČTÚ na obecné soudy, které se ale převzetí agendy bránily. Až půl miliónu nevyřešených sporů tak musí vyřídit ČTÚ, který kvůli tomu musel přijmout 200 lidí, které zčásti předtím propustil. Podle mluvčího ČTÚ Martina Drtiny bude úřad řešit spory jen dočasně a navržená opatření proces správního řízení zefektivňují.

"Odmítáme proto, že by tato úprava poškozovala koncové spotřebitele. Pouze postavení těchto správních řízení přibližuje režimu, který je ve všech ostatních odvětvích běžný," dodal Drtina.

Podle spotřebitelského časopisu dTest zákazníci mimo jiné zaplatí za spory víc a ztratí možnost opravného prostředku. Zmizí také šestiměsíční lhůta, ve které úřad musí rozhodnout. Pozitivně naopak hodnotí další změnu, podle které aby operátoři mohli požadovat náhradu nákladů řízení, museli by zákazníky před zahájením sporu upomenout. Toto opatření by pomohlo předcházet narůstání dluhu o úroky a další sankce.

Reklama

Související témata:

Výběr článků