Hlavní obsah

Samsung má Applu zaplatit 290 miliónů dolarů za kopírování iPhonu

21. 11. 2013, 22:35 – San José

Soudní porota ve Spojených státech nařídila jihokorejskému výrobci elektroniky Samsung Electronics, aby zaplatil americkému konkurentovi Apple 290 miliónů dolarů (téměř šest miliard Kč) za okopírování některých klíčových prvků jeho telefonů iPhone a tabletů iPad. Informovaly o tom ve čtvrtek agentury AP a Reuters.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Ilustrační snímek

Článek

Předchozí porota loni přiřkla Applu odškodné 1,05 miliardy dolarů. Soudkyně Lucy Kohová však letos potvrdila odškodné pouze ve výši zhruba 600 miliónů dolarů a nařídila nové soudní řízení ohledně zbývající částky.

Apple v obnoveném procesu požadoval odškodné téměř 380 miliónů dolarů, zatímco Samsung tvrdil, že by měl zaplatit pouze necelých 53 miliónů dolarů. Předpokládá se, že Samsung se proti čtvrtečnímu rozhodnutí poroty odvolá.

Samsung se loni stal největším světovým výrobcem chytrých telefonů. Z první příčky sesadil právě svého amerického rivala Apple. Firmy vedou od dubna 2011 řadu právních sporů ohledně patentů souvisejících s chytrými telefony i počítačovými tablety.

Právní bitvu odstartoval Apple, když obvinil Samsung, že "otrocky" kopíruje jeho přístroje iPhone a iPad. Samsung na to reagoval žalobami na Apple.

Čtvrteční verdikt se týká prvků používaných ve starších zařízeních Samsungu. Apple však tvrdí, že jeho technologie kopírují také novější přístroje Samsungu. Soudní proces ohledně tohoto tvrzení by se měl konat v březnu, napsala agentura AP.

Reklama

Související témata:

Výběr článků