Hlavní obsah

5G sítě pomohou s péčí o seniory

15. 6. 2020, 8:31 – Jeseník

V Jeseníku, který je jedním z pěti měst Česka, kde bude od druhé poloviny příštího roku vysokorychlostní síť páté generace (5G), ji využijí například i k testování aplikace určené pro péči o seniory. Ošetřovatelé se díky ní zvládnou postarat o více klientů. Půjde až o deset lidí. Novinářům to řekl první místostarosta Tomáš Vlazlo (Jeseník Srdcem).

Foto: Kai Pfaffenbach, Reuters

Ilustrační foto

Článek

Projekt zavádění 5G sítě vyvolává u některých obyvatel obavy z vlivu na zdraví. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Petr Očko v té souvislosti řekl, že se nebudou používat žádné frekvence, které by se nevyužívaly už nyní. "Vnímám obavy občanů. Ze zdravotního hlediska se ale nedá mluvit o vyšší expozici než jinde v republice," řekl.

Sítě 5G umožňují datové přenosy o rychlosti přes jeden gigabit za sekundu, což je zhruba desetinásobek rychlostí v sítích LTE. Mají umožnit rozvoj oblastí, jako je autonomní řízení nebo internet věcí. Konspirační teorie o negativních dopadech 5G sítí, které se šíří také na českém webu, sociálních sítích či v řetězových e-mailech, označila koncem května ministerstva průmyslu a obchodu, zdravotnictví a pro místní rozvoj ve společném prohlášení za ničím nepodložené zprávy a "fake news".

ČTÚ změnil podmínky aukce kmitočtů pro 5G. Opět

Mobil

V Jeseníku nepůjde o plošnou a veřejnosti přístupnou 5G síť. Vysokorychlostní internet se bude testovat u konkrétních partnerů, kteří se do projektu zapojili. Kromě škol a společnosti Oscar senior jde i o průmyslovou společnost či nemocnici.

Společnost Oscar senior Tomáše Poskera vyvíjí aplikaci určenou pro péči o seniory na dálku. "Hledáme cesty, jak poskytovatelům sociálních služeb a péče o seniory ulehčit jejich práci. Prostřednictvím naší aplikace mohou pečovat o několik seniorů najednou," řekl. Základem je spojení prostřednictvím videohovoru. Aplikace dokáže například sledovat pohyb seniora. "Dnes ošetřovatelé navštěvují klienty jednou za tři dny. Že se jim něco stane, zjistí třeba po dvou dnech," řekl Posker. Dodal, že s pomocí aplikace to může být dřív, když čip zaregistruje, že se člověk přestal pohybovat. Dnes už podle něj tyto služby jesenické firmy využívá řada organizací v zahraničí, které se takto starají o tisíce klientů.

Budoucnost v takovém využití technologie vidí i senátor Miroslav Adámek (za ANO) a ředitel neziskové organizace Pontis Šumperk, která sociální služby i pro seniory poskytuje. "Současná koronavirová krize ukázala, že toto je cesta. Vždy jsme preferovali a dál preferujeme osobní kontakt, ale nyní se ukázalo, že je potřeba jít i jiným směrem. Takové aplikace mohou být v podobných situacích účinným doplňkem," řekl senátor.

"Chtěli jsme do Jeseníku přinést příležitost pro podnikatele. Důležité pro nás jsou i školy. Studentům 5G sítě mohou přinést náskok před zbytkem republiky," řekl místostarosta Vlazlo. Do projektu se podle něj zapojí dvě jesenické střední školy.

Revoluce jménem 5G 

5G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem bezdrátových technologií. Standard 5G totiž nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech.

Nová generace mobilního internetu najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, sportu, ale také v oblasti zdraví.

Stejně tak se k 5G sítím budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale například také autonomní automobily – pro jejich rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.

I když se tak 5G může zdát pouze jako další mobilní standard, ve skutečnosti budou jeho přínosy daleko větší. Pátá generace mobilních sítí zpřístupní podle studií Ericssonu vysokorychlostní internet až pro miliardu lidí a zařízení. A co víc, umožní rozmach moderních technologií.

Číňané již pracují na vývoji 6G sítí

Mobil

Reklama

Výběr článků