Hlavní obsah

Místo miliard jen milióny. O dotace na rychlý internet mají zájem pouze tři firmy

26. 9. 2017, 18:25
Novinky, mif

V úterý oficiálně skončilo první kolo žádostí o poskytnutí evropských dotací na podporu rozvoje vysokorychlostního internetu. Přestože ve hře je celkem 14 miliard korun od Evropské unie, české firmy se do výstavby rozhodně neženou – přihlásily se pouze tři. Informovalo o tom Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které výzvu vypsalo.

Foto: koláž Novinky.cz s použitím Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Celkově tak aktuální žádosti mají hodnotu místo miliard maximálně několik desítek miliónů. „MPO očekávalo větší zájem ze strany podnikatelské veřejnosti. Tato problematika je ale ve srovnání s dalšími výzvami OP PIK (Operační program podnikání a inovace pro konkurenceschopnost, pozn.red.) pro žadatele poměrně obtížná a velmi komplexní,“ uvedl na dotaz Novinek mluvčí MPO František Kotrba.

„Složitost telekomunikační problematiky a řady komerčních vlivů způsobily, že většina podnikatelů zatím spíše vyčkává. Došlé žádosti proto hodnotíme jako pilotní žádosti v tomto oboru podnikání. S problémy týkajícími se podpory vysokorychlostního internetu se potýká více zemí Evropy. Česká republika je se svou první výzvou daleko před Slovenskem, kde dosud ani k vypsání výzvy nedošlo,“ zdůraznil Kotrba.

Není jisté, zda podniky dotace obdrží

Vzhledem k tomu, že žádosti mohly firmy podávat už od 26. dubna letošního roku a že šlo o program, na kterém ministerstvo pracovalo dva roky, očekával se logicky výrazně vyšší zájem ze strany podniků.

V srpnu si nicméně největší tuzemský vlastník telekomunikačních sítí CETIN a operátoři sdružení v ISP Allianci na vypsanou výzvu stěžovali Evropské komisi. Podle zástupců těchto firem totiž může jít o nedovolenou podporu, a není tak jisté, zda případní žadatelé dotaci nakonec obdrží.

Odborné asociace navíc v minulosti opakovaně upozorňovaly, že podmínky pro dotaci jsou nejasné a intervenční oblasti špatné. A to všechno jsou pravděpodobně důvody, proč se nakonec některé subjekty rozhodly žádost o dotace nepodat.

V druhém kole půjde opět o miliardy

V prvním kole žádostí nabídlo MPO čerpání dotací ve výši 11,5 miliardy Kč z celkových 14 miliard Kč. Vzhledem k tomu, že první kolo skončilo fiaskem, v tom druhém se bude hrát opět o miliardy. Ministerstvo však objem peněz přesně nevyčíslilo.

„MPO připravuje další kroky směřující k vyhlášení druhé výzvy tohoto dotačního programu na začátku příštího roku,“ potvrdil pro Novinky.cz mluvčí MPO s tím, že ministerstvo chce s podnikatelským sektorem nadále jednat tak, aby druhá výzva byla úspěšnější.

Zájemci o dotace mohou peníze použít pro stavbu vysokorychlostních internetových přípojek v oblastech, které dosud nejsou pokryté, protože se to komerčně nevyplatí. Celkem jde o 80 oblastí, ve kterých je přes 166 000 bytů bez připojení.

Rozvoj vysokorychlostního internetu
Celý projekt budování sítí vysokorychlostního internetu má hodnotu 30 miliard korun, z toho 14 miliard tvoří právě dotace od Evropské unie.
Podle připravovaného plánu rozvoje vysokorychlostního internetu v tuzemsku by měly všechny české domácnosti dosáhnout na připojení k internetu alespoň rychlostí 30 Mb/s, přičemž polovina by měla mít možnost připojení dokonce až na 100 Mb/s. To zní ale v současných podmínkách jako utopie.
Jak ukazuje měření společnosti Seznam.cz z loňského roku, 80 procent české populace má maximální rychlost internetového připojení do 10 Mb/s. Řada domácností totiž rychlejší připojení vůbec přijímat nemůže.
Nejvíce pomalých přípojek je podle měření v Pardubickém kraji (65 procent všech připojení s maximální rychlostí do 5 Mb/s), dále pak na Liberecku a Královéhradecku. Rychlostí nižší než 5 Mb/s se připojuje ale například i bezmála 60 procent Pražanů. Naopak internet rychlejší než 30 Mb/s má pouze 2,8 procenta domácností v hlavním městě.
Projekt rozvoje vysokorychlostního internetu má směřovat primárně tam, kde nefunguje trh – tedy tam, kde se nevyplatí poskytovatelům budovat infrastrukturu. Jde jak o kabelové připojení, tak bezdrátové. Zlepšení připojení by se mělo dotknout zhruba 3,5 miliónu míst v Česku, a to nejen domácností, ale také veřejných institucí a firem.

Reklama

Výběr článků