Hlavní obsah

LinkedIn v Číně končí, Microsoft podlehl tlaku tamních úřadů

Peking

Americká společnost Microsoft zavře v Číně do konce roku svou internetovou profesní síť LinkedIn. Podle čtvrtečního sdělení reaguje na sílící požadavky čínských regulačních úřadů.

Foto: Robert Galbraith, Reuters

Logo společnosti LinkedIn v Kalifornii

Článek

Platforma, která pomáhá s hledáním práce a slouží k posilování profesních kontaktů, v zemi působila téměř sedm let a zůstávala poslední sociální sítí ze Spojených států, která ještě byla na čínském trhu aktivní.

LinkedIn čelil nedávno kritice, když zablokoval profily několika amerických novinářů v Číně a zdůvodnil to tím, že chtěl znepřístupnit takto zveřejněný zakázaný obsah. Případ obrátil pozornost ke kompromisům, které musí služba dělat, aby zůstala na čínském trhu, uvedla agentura DPA.

Západ viní Čínu za hackerské útoky i za napadení Microsoft Exchange Serveru

Bezpečnost

Napříště bude místo čínské verze kariérní sítě v Číně pouze aplikace určená výhradně pro hledání zaměstnání a personálu. Už nebude existovat možnost sdílet příspěvky a články.

Internetové společnosti v Číně jsou povinny na požádání zpřístupnit úřadům údaje o čínských uživatelích a musejí odstranit obsah, který je v zemi zakázán. To mohou být například odkazy na masakr na pekingském náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men) v roce 1989. Podle zpráv amerických médií čínské úřady v posledních měsících požádaly LinkedIn o přísnější vymáhání pravidel.

Microsoft koupil LinkedIn v roce 2016 za více než 26 miliard dolarů (569 miliard Kč). Sociální sítě facebook a twitter jsou v Číně zakázány už déle než deset let. Google zemi opustil v roce 2010. Stránky internetového prodejce Amazon se v Číně sice dají zobrazit, ale americká firma nikdy opravdu neprorazila na trhu, kterému dominují domácí společnosti jako Alibaba a JD.com, napsala agentura AFP.

Čína zveřejnila návrhy zakazující nekalou konkurenci v internetovém sektoru

Internet a PC

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám