Hlavní obsah

Lidé mohou pomáhat prozkoumávat Mars přes internet

19. 11. 2009, 10:35 – Washington

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) spustil ve spolupráci s firmou Microsoft nové interaktivní webové stránky s názvem Buď Marťan (Be a Martian) pro fanoušky vesmírného bádání, které zajímá průzkum planety Mars. Podle NASA mohou zájemci prostřednictvím stránek pomáhat expertům třeba tím, že na základě dostupných poznatků ze zkoumání Marsu budou spolupracovat na zlepšování map Rudé planety.

Článek

"Nacházíme se v bodě historie, kdy může být průzkumníkem každý," uvedl Doug McCuistion z NASA. "Lidé na celém světě mohou pomoci snaze několika stovek členů týmu, který má na starosti mise na Mars," dodal.

Lidé tak mohou pomoci vědcům třeba spočítat krátery na Marsu nebo snažit se pomoci s rozpoznáváním složení povrchu Rudé planety.

Mars má pevný horninový povrch pokrytý krátery, vysokými sopkami, hlubokými kaňony a dalšími útvary. Sonda Phoenix loni prokázala, že ve zmrzlé půdě Marsu jsou stopy vody, i když spíše z doby minulé.

Kromě toho ale sonda také odhalila v marsovské půdě přítomnost perchlorových solí, které jsou silně jedovaté. To podle vědců značně snižuje šanci narazit na Marsu na stopy života.

Reklama

Výběr článků