Hlavní obsah

Kurz bitcoinu raketově roste, poprvé překonal hranici 10 000 dolarů

28. 11. 2017, 10:17
Novinky, mif

Kurz kybernetické měny bitcoin v posledních dnech raketově roste. Vůbec poprvé v celé historii překonala hodnota jedné mince pomyslnou hranici 10 000 dolarů, tedy v přepočtu bezmála 214 000 korun. V úterý o tom informovala televize Sky News.

Foto: Dado Ruvic, Reuters

Logo bitcoinu

Článek

Za více než deset tisíc se bitcoin obchodoval v úterý – tak trochu symbolicky – před 10. hodinou na burze GateCoin. Konkrétně měla tato virtuální měna ve své špičce hodnotu 10 153 dolarů (217 000 Kč).

Sluší se nicméně podotknout, že na drtivé většině ostatních burz byly hodnoty kybernetických mincí o několik stovek dolarů nižší. Vzhledem k rostoucímu trendu lze nicméně očekávat, že hodnota v průběhu dne ještě poroste a bitcoin tak pokoří desetitisícovou hranici na více frontách.

Výrazný růst, ale i výkyvy

Bitcoin zažívá v posledních dnech raketový růst. Devítitisícové hranici se bitcoin přiblížil už před víkendem, kdy postupně kurz rostl až k 8800 dolarům (187 500 Kč). Prolomit tento milník se však podařilo až v neděli okolo 13. hodiny.

Hodnota jedné virtuální mince během nedělního odpoledne poskočila o další stovky dolarů směrem vzhůru, až se v neděli večer krátce před 20. hodinou ustálila na 9400 dolarech, tedy v přepočtu více než 200 000 korun. [celá zpráva]

Ještě v předminulém týdnu se přitom jedna mince obchodovala za pouhých 5655 dolarů, tedy v přepočtu něco málo přes 124 000 korun. Tehdy kurz klesl o více než tisíc dolarů.

Bitcoiny vznikly v roce 2009

Virtuální měna bitcoin vznikla v roce 2009, větší popularitě se ale těší v posledních letech. Vytvořena byla tak, aby se nedala ovlivňovat žádnou vládou ani centrální bankou.

Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem naprogramovaným tak, aby uvolňoval nové mince stabilním, ale stále klesajícím tempem. Počet mincí v oběhu má dosáhnout nakonec 21 milionů, což má být kolem roku 2140.

Bitcoiny se těší velké popularitě především coby prostředek pro investici. Kurzy však často kolísají. Evropský bankovní úřad kvůli tomu dokonce varoval spotřebitele, že neregulované virtuální měny představují velké riziko. Jejich vklady totiž nejsou nijak chráněny. [celá zpráva]

Takové výrazné výkyvy bohužel nejsou u bitcoinů nijak výjimečné. I proto tento týden největší německá bankovní společnost Deutsche Bank varovala uživatele před investicemi do této virtuální měny. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků